Ilustrační FOTO - Pixabay

Nastal zlom ve výrobě energie z uhlí?

Celosvětová kapacita výroby elektřiny z uhlí za prvních šest měsíců letošního roku poprvé klesla. Koronavirus totiž pozastavil některé nové projekty a zrychlilo se také odstavování některých elektráren.

Podle studie amerického institutu Global Energy Monitor (GEM) celková kapacita výroby elektřiny z uhlí klesla o čistých 2,9 gigawattu (GW), což je 0,1 procenta celosvětové kapacity výroby elektřiny z uhlí. To je sice málo, je to ale první pololetní pokles za dobu, kdy GEM tento údaj sleduje.

Uzavření elektráren v Evropě a ve Spojených státech vykompenzovalo zahájení provozu nových elektráren, z nichž je více než 60 % v Číně. Ta se také na nové plánované kapacitě podílela 90 %.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v dubnu předpověděla, že celosvětová poptávka po uhlí může letos klesnout nejvíce od druhé světové války, neboť ekonomická aktivita se kvůli omezením zavedeným s cílem zastavit šíření nemoci způsobené novým koronavirem prudce snížila.

Tempo výstavby nových uhelných elektráren v Asii podle GEM zpomaluje, a země jako Bangladéš a Vietnam zvažují omezení nebo odklad staveb nových elektráren. Studie Marylandské univerzity pak odhaduje, že průměrná míra využití uhelných elektráren v Číně by mohla do roku 2025 klesnout na 45 %.

Podíl uhlí na celkové spotřebě elektřiny v Číně loni klesl pod 58 %, od roku 2012 se snížil o více než deset procentních bodů, uvedla agentura Reuters. Čína však zůstává největším spotřebitelem uhlí na světě.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.7, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.