Ilustrační FOTO - Pixabay

Cestující do Řecka se mohou přednostně otestovat

Čeští turisté přilétající do Řecka musí od příštího týdne předkládat maximálně tři dny starý negativní test na COVID-19. V každém kraji bude proto pro cestující do Řecka jedno odběrové místo s posílenou testovací kapacitou, většinou při krajské nebo fakultní nemocnici.

»Lidé se nemusí dopředu registrovat na odběrovém místě přes jeho rezervační systém. Bylo by dobré, kdyby měli potvrzení o zaplaceném zájezdu nebo ubytování v Řecku. Aby to nebylo zneužíváno,« řekla  novinářům hlavní hygienička Jarmila Rážová. Podle ní mají lidé využít testovací místo ve svém kraji, kde to zajišťuje fakultní nebo krajská nemocnice. Odběr i test v laboratoři podle ní proběhne přednostně. Od převzetí vzorku v laboratoři trvá nejméně šest hodin. Lidé si ale musí test zaplatit sami.

Podle Rážové je lidí, kteří mají zaplacené zájezdy od 17. srpna do konce září, asi 32 000. Příští týden jich má letět kolem 4800. Aktuální kapacita testování v celé zemi je asi 8000 testů denně, řekla novinářům.

Povinný je PCR test na koronavirus, tedy výtěrem z nosohltanu, a mezinárodní prohlášení o bezinfekčnosti od praktického lékaře. Formulář je na webu ministerstva. »Praktici nefungují přes víkend. To je docela slabé místo a velmi těžko se ovlivňuje,« podotkla hlavní hygienička.

Test bude Řecko požadovat také od všech osob, které do země přijíždějí přes pozemní hraniční přechody. V tomto případě by si podle Rážové měli turisté dávat pozor, aby stihli požadovaný termín pro stáří testu. Ten nesmí být starší než tři dny.

Řecko Babiše překvapilo

Řecko kvůli růstu počtu nakažených koronavirem zavedlo povinné testy pro občany ČR, Švédska, Belgie, Španělska a Nizozemska, opatření platí od 17. srpna. Podle Rážové je šance, že Řecko zase ČR vrátí na seznam bezpečných zemí, nejspíš za dva týdny.

Český premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že ho krok Řecka překvapil. »Je to pro nás překvapení. Psal jsem ráno řeckému premiérovi (Kyriakosovi Mitsotakisovi), aby se na to ještě podívali,« řekl Babiš novinářům. Argumentoval přitom pondělním poklesem počtu nově odhalených nákaz v ČR.

Situaci označil za nepříjemnou. O záležitosti ráno jednal s krizovým štábem. »Oni řeší, jak posílit odběrová místa, řešíme to, aby to lidi stihli (nechat se testovat),« řekl Babiš.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) věří tomu, že povinnost se na Čechy bude vztahovat jen po »velmi krátkou dobu«. Novinářům řekl, že o věci jednají epidemiologové obou zemí. »S řeckou stranou jednáme, aby omezení byla co nejkratší,« uvedl Petříček. Diplomaté podle něj propojili epidemiology obou zemí tak, aby spolu mohli jednat napřímo a situaci vyjasnit.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.2, celkem 5 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.