Němci Trumpovy velvyslance nechtějí

Donald Trump chce jako nového velvyslance do Německa poslat penzionovaného plukovníka americké armády Douglase Macgregora, který je znám řadou kontroverzních prohlášení na adresu Berlína a na druhou stranu i zajímavých prohlášení směrem k paktu NATO.

Německá vláda se k možnému velvyslanci oficiálně nevyjádřila, v zákulisí se ale hovoří o tom, že nominace Macgregora je nepříjemná. S výhradami naopak otevřeně vystoupil Americký židovský výbor (AJC), jedna z nejstarších amerických židovských organizací, který v zájmu udržení dobrých vztahů s Německem vyzval k přehodnocení volby velvyslance.

Zda se Macgregor velvyslancem v Německu stane, není i přes Trumpovo přání vůbec jisté, protože konečné slovo má americký Senát, který nominaci schvaluje a kde někdejší plukovník silnou pozici příliš nemá. Komplikací je také nedostatek času, protože schvalovací proces může trvat až do začátku příštího roku. V listopadu jsou ale v USA prezidentské volby, a pokud v nich republikán Trump křeslo neobhájí, je pravděpodobné, že Macgregora Senát neschválí.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Další člověk krajní pravice

Pokud by ale Macgregor přece jen do Berlína odjel, znamenalo by to, že diplomatický post povede další osoba plně oddaná Trumpovi. Do 1. června letošního roku byl velvyslancem Richard Grenell, který se hned po nástupu do funkce uvedl kontroverzními výroky a plány na podporu konzervativních sil v Evropě. Berlín kvůli tomu požádal americkou stranu, aby velvyslancova slova vysvětlila. S Grenellem navíc řada německých politiků omezila kontakty kvůli jeho vazbám na krajní pravici.

Macgregor, který stejně jako Grenell často vystupoval jako komentátor v Trumpově oblíbené zpravodajské stanici Fox News, zastává řadu pro Berlín politicky nepříjemných názorů. Například německý kulturní koncept pro vyrovnání se s nacistickou minulostí označil za »mentálně chorý«, neboť podle něj musí generace za generací pykat za hříchy spáchané během několikaleté epizody, zatímco se ignoruje dalších 1500 let německé historie.

Ostře v roce 2016 hovořil i o německé přistěhovalecké politice, kdy prohlásil, že Berlín se chová nanejvýš podivně, neboť dává více peněz na »nechtěné muslimské vetřelce« než na vlastní bezpečnostní síly. Přistěhovalci pak podle něj tohoto postupu využívají. »Aby se usadili v zemi jiných lidí s cílem přeměnit nakonec Evropu v islámský stát,« predikoval tehdy bez důkazů Macgregor.

Znám je i Macgregorův kritický postoj k faktu, že Německo na obranu nevydává dvě procenta výkonu ekonomiky, což je odsouhlaseným, ale prozatím plošně nedodržovaným minimem v NATO. Na druhou stranu vloni v březnu Macgregor v analytickém článku napsal, že NATO neumírá, neboť se změnilo v zombie. »NATO je zkrátka zombie, která je pravidelně oživována různými metodami, obvykle magií voodoo,« uvedl podle ČTK s tím, že alianci je třeba nechat odejít.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 7 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-08-13 10:31
S tím názorem McGregora na muslimskou imigraci, pro jeho logičnost,
souhlasím , ale jinak je McGregor živý příklad americké arogance k
zbytku světa. A to si EU nesmí nechat líbit. Ostatně podobný sliz
zůstal i po po Pompeovi. USA ostatně hrají s Evropou špinavou hru už
od doby 1. světové války.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.