Ilustrační foto - wikimedia commons

Turci zabili irácké pohraničníky

Dva příslušníci irácké pohraniční stráže a jejich řidič přišli o život při úterním zásahu z tureckého bezpilotního letounu v severovýchodním Iráku. Uvedla to irácká armáda.

Podle agentury Reuters útok patrně souvisel s tureckou ofenzivou proti kurdským milicím v severním Iráku.

Irácká armáda v prohlášení útok označila za flagrantní agresi. Útok se podle ní stal v Sidakanu, blízko hranic s Tureckem a Íránem.

Turecko pravidelně podniká letecké a pozemní útoky proti bojovníkům Strany kurdských pracujících (PKK) v severním Iráku. Bagdád si ale kvůli těmto výpadům v uplynulých týdnech dvakrát předvolal tureckého velvyslance.

Podle agentury AFP je to poprvé, co při nejnovější turecké ofenzivě v Iráku přišli o život příslušníci iráckých ozbrojených sil. Lze proto podle ní očekávat další eskalaci napětí.

Ankara považuje PKK za teroristickou organizaci a tvrdí, že má právo proti ozbrojencům z PKK dál bojovat. PKK vede ozbrojený boj za autonomní Kurdistán od roku 1984 a dosud si její střety s tureckými bezpečnostními složkami podle AFP vyžádaly na 40 000 obětí. Kromě Turecka považují PKK za teroristickou organizaci také USA a Evropská unie.

Starosta města Sidakan, které se nachází na severu provincie Irbíl, agentuře AFP řekl, že turecké bezpilotní letouny útočily na velitele irácké pohraniční stráže, kteří zrovna jednali s bojovníky PKK. Ráno podle výpovědí očitých svědků na místě propukly střety mezi PKK a iráckými silami. Schůze, při níž zaútočil turecký dron, byla podle místních zdrojů svolána ke zklidnění situace.

Turecko zahájilo v iráckém Kurdistánu novou pozemní a vzdušnou operaci v polovině června. O život od té doby přišlo podle AFP nejméně pět civilistů. Ankara uvedla, že v boji zemřeli dva její vojáci, zatímco PKK a její spojenci informovali o deseti obětech na životech ve svých řadách.  Irák včera kvůli smrtelnému incidentu zrušil nadcházející návštěvu tureckého ministra obrany.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 8 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-08-13 09:28
Dnes stačí kohokoliv vyhlásit za "teroristu" a môže se
zabít. Jakým právem seznam "teroristů" zavedl a vede sám
největší z nich USA a ne třeba OSN. A druhý největší ho
zneužívá. Turci. Pěkně vyčuraný svinstvo.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.