Fed bude proti krizi bojovat zdražováním

Ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí klesla podle zpřesněných údajů v přepočtu na celý rok o rekordních 31,7 procenta. Oznámilo to na sklonku minulého týdne americké ministerstvo obchodu. Rychlý odhad zveřejněný zhruba před měsícem uváděl, jak jsme již informovali, propad hrubého domácího produktu (HDP) o 32,9 %.

Kvůli rychlému a dosud nezvládnutému šíření koronaviru se americká vláda na konci března rozhodla citelně utlumit ekonomickou aktivitu. Zavřít musela řada firem, což se dotklo například hotelů, restaurací, barů a dalších služeb. Desítky milionů lidí se tak ocitly bez práce. Služby mají přitom na tvorbě HDP ve Spojených státech hlavní podíl.

Až dosud zaznamenaly Spojené státy nejhlubší hospodářský propad ve své poválečné historii v roce 1958, kdy byl prezidentem Dwight Eisenhower. HDP tehdy ve čtvrtletí spadl o deset procent, poznamenala agentura AP.

Nynější zpráva amerického ministerstva práce pak ukázala, že počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti zůstal v minulém týdnu nad jedním milionem. To naznačuje, že oživení pracovního trhu nyní stagnuje, neboť pandemie nemoci COVID-19 se protahuje a finanční pomoc od vlády vysychá.

Centrální banka Spojených států Fed se rozhodla přijmout novou, agresivní strategii, která má obnovit vyšší zaměstnanost v USA a zvýšit inflaci zpět na »zdravější« úroveň. Uvedl to ve svém projevu na sympoziu centrálních bankéřů šéf Fedu Jerome Powell. Změny označil za »masivní aktualizaci« politiky Fedu. Jinými slovy, banka chce umožnit, aby inflace rostla rychleji, než je obvyklé, kvůli tomu, aby podpořila trh práce a širší ekonomiku.

Z praktického hlediska změna znamená, že Fed bude méně inklinovat ke zvýšení úrokových sazeb v případě, kdy míra nezaměstnanosti klesne, pokud se současně nezvýší inflace. Úředníci centrální banky se tradičně domnívají, že nízká nezaměstnanost vede k nebezpečně vyšším úrovním inflace, a preventivně se tuto možnost snaží odvrátit. Změna představuje přesun od této myšlenky.

Nový přístup k dlouhodobým cílům a strategii měnové politiky schválilo všech 17 členů měnového výboru Fedu, dodala banka ve svém prohlášení.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.