Ilustrační FOTO - Pixabay

Majetek nejbohatších lidí i v krizi dál rychle roste, zjevně na úkor ostatních

Pro mnohé z nejbohatších lidí světa byl minulý týden jedním z nejvýnosnějších. Hodnota majetku 500 nejbohatších lidí světa se za týden zvýšila o 209 miliard dolarů (4,6 bilionu korun), upozornila agentura Bloomberg.

Například majetek zakladatele Amazonu Jeffa Bezose překonal kdysi nepředstavitelnou částku 200 mld. USD. Podnikatel a známý vynálezce Elon Musk se pak přidal mezi osoby, jejichž hodnota majetku překonala 100 mld. USD díky pokračujícímu růstu akcií společnosti Tesla.

Musk tak rozšířil klub lidí s majetkem přes 100 mld. USD, který má teď díky němu čtyři členy. Kromě Muska a Bezose do něj patří také majitel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg a spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates. Podle výpočtu agentury Bloomberg hodnota jejich majetku dosahuje 540 mld. USD.

Minulý týden tak přinesl opět významný přínos pro majetek nejbohatších z bohatých, kterým pomáhá hlavně prudký růst akciových trhů, zvláště cen technologických akcií. Americké akcie v pátek stouply na nová maxima, protože investoři mají důvěru v nový přístup k inflaci představený americkou centrální bankou Fed.

Majetek Muska od počátku letošního roku stoupl o 76,1 mld. USD. Je to však až druhá nejvyšší částka. Nejvíce letos zbohatl Bezos, hodnota jeho majetku stoupla o 84,9 mld. USD. Od konce roku 2017, kdy jeho majetek překonal hranici 100 mld. USD, se hodnota jeho jmění zdvojnásobila, a to i poté, co loni při rozvodu postoupil čtvrtinu svého podílu v Amazonu bývalé manželce MacKenzie Scottové.

Prudký růst majetku nejbohatších lidí je v ostrém kontrastu se stavem světové ekonomiky. Ekonomický růst prudce klesl, protože pandemie donutila společnosti propustit miliony zaměstnanců a poptávka spotřebitelů výrazně klesla. Ekonomické problémy nejvíce dolehly na mladé a pracovníky s nižšími mzdami.

»Není pochyb o tom, že pandemie zhorší nerovnost příjmů a bohatství, v krátkodobém i dlouhodobém horizontu,« uvedl profesor Newyorské městské univerzity (CUNY) zabývající nerovnostmi v příjmech Miles Corak.

Od počátku letošního roku majetek 500 nejbohatších lidí světa podle seznamu sestavovaného agenturou Bloomberg stoupl o 871 mld. USD, tedy o 15 procent.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.