Ilustrační FOTO - Pixabay

OČR po celou dobu výuky na dálku?

Zaměstnanci, kteří by museli v novém školním roce zůstat se školáky kvůli uzavření třídy či školy doma, by mohli dostávat ošetřovné (OČR) po celou dobu výuky na dálku. Dávka by se vyplácela na děti do 13 let. Počítá s tím návrh zákona, který vypracovalo ministerstvo práce. Komunisté předlohu podpoří.

Za určitých podmínek by dávku mohli pobírat i takzvaní dohodáři. Prodloužené ošetřovné by bylo i pro lidi, kteří by se po uzavření stacionářů museli postarat o své blízké.

V minulém školním roce kabinet nařídil školy uzavřít od 11. března. Do prázdnin výuku už plně neobnovily. Děti se učily na dálku. Ve druhé půlce března musely přerušit provoz i stacionáře pro lidi s postižením a pro seniory.

Ošetřovné se podle zákona vyplácí devět dnů na děti do deseti let. Je možné ho získat i na jiné členy rodiny. Samoživitelé a samoživitelky ho pak mohou pobírat na potomky do 16 let až 16 dnů. Zaměstnancům se z nemocenského pojištění poskytuje 60 procent základu výdělku. Kvůli epidemii se na jaře platila dávka na děti do 13 let, a to až do konce června. Od dubna částka činila 80 procent základu výdělku. Podle návrhu by se nyní zvyšovat neměla. Mělo by se jen prodloužit vyplácení na celou dobu případného uzavření tříd či škol i stacionářů. Podpora by měla být znovu na školáky do 13 let.

Rodiče by museli mít jako na jaře potvrzení od školy o uzavření, jeho důvodu i trvání a o výuce na dálku. Na tu se má podle manuálu ministerstva školství přejít, pokud zbude ve třídě či skupině méně než polovina žáků.

Rodiče musí mít jistotu příjmu

Komunisté podle své stínové ministryně pro resort práce a sociálních věcí, místopředsedkyně sněmovního sociálního výboru Hany Aulické Jírovcové předlohu v navržené podobě podpoří. »Musíme reagovat na situaci, která může nastat, aby rodiče měli jistotu, že po celou dobu nařízené karantény budou mít nějaký příjem. Je možné, že někdo bude říkat, že touto novelou předcházíme něčemu, co tady vůbec nemusí být, ale na druhou stranu měli bychom být připraveni a pokud k takové situaci dojde, tak stát by měl garantovat to, aby lidi nezůstali bez příjmů,« řekla našemu listu.

Stínová ministryně práce a sociálních věcí KSČM Hana Aulická Jírovcová.

Zároveň kritizovala ministerstva zdravotnictví a školství, která podle ní nebyla schopna vydat jasné pokyny a instrukce mezi pediatry a školy, jak se má postupovat. Školy a školky totiž nepřijímají děti s příznaky respiračního onemocnění a pediatři vypisují ošetřovné podle stávajícího zákona, to znamená na devět dnů. »Pokud by následně došlo opravdu ke karanténě, tak by to znamenalo významný dopad pro rodiny, kdy nevědí, jestli budou o ošetřovné žádat znovu. I tedy kvůli situaci, která v současné době v ČR je, a tím myslím především zmatek mezi doporučeními ministerstva zdravotnictví a ministerstva školství, musíme přistoupit k úpravě ošetřovného,« vysvětlila Aulická.

Ministerstvo s novelou pospíchá

Prodloužené covidové ošetřovné se nemá vyplácet za dobu prázdnin či ředitelského volna. Pokud je výuka ve škole omezená a koná se jen v některých dnech, ani za ty by se dávka podle návrhu poskytovat neměla. Nárok na ni by naopak mohli mít rodiče dítěte, které skončí v karanténě, i když jeho třída zavřená nebude. Pokud se školák bude učit na dálku, ošetřovné za celou dobu stát pošle. Na peníze by měli mít nárok i pracovníci na dohodu, kteří si aspoň tři měsíce před uzavřením třídy, školy či stacionáře platili nemocenské pojištění.

Upravené ošetřovné by se podle návrhu mělo vyplácet nejvýš do konce školního roku. Ministerstvo práce náklady do června vyčíslilo na 650 milionů. Počítalo přitom s tím, že by karanténa měla trvat 14 dní. K nynějším devíti dnům by tak přibylo pět proplácených dnů. Ministerstvo zdravotnictví pravidla ale upravilo. Nově má karanténa trvat deset dnů. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) minulý týden řekla, že vládní strany o ošetřovném už debatovaly a podle premiéra Andreje Babiše (ANO) změna pravidel kvůli koronaviru není nutná.

Ministerstvo práce žádá o rychlé přijetí úpravy ošetřovného. Podle autorů by vláda měla návrh zákona schvalovat v pondělí, aby ho v září projednala Sněmovna. Po ní by hned dostal normu Senát a k podpisu i prezident. Pravidla karanténního ošetřovného by začala platit hned po vyhlášení ve sbírce zákonů.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 2 hlasy.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.