Ilustrační FOTO - Pixabay

Omezování hazardu prokazatelně snižuje počty lidí chycených do dluhových pastí

Ve městech, která výrazně omezila počet heren s hracími automaty, klesl počet problémových dlužníků. Podle statistiky společnosti M.B.A. Finance, která spravuje pohledávky velkých firem, se za poslední tři roky snížil počet neplatičů v konkrétních městech až o desítky procent. Zrušení hazardu tak podle inkasní agentury chrání určité skupiny ohrožených osob před utracením většiny příjmů v hracích automatech. Mohou platit své výdaje a závazky, takže jim nevznikají zbytečně nezvladatelné dluhy.

V některých městech vyhlásili nulovou toleranci hernám a na svém území je zakázali úplně. Absence hazardu se projevila na počtu neplatičů. Například ve Žďáru nad Sázavou se za tři roky snížil počet obyvatel s problémy platit své závazky o 18 % na 93 neplatičů z 10 000 obyvatel. Podobně je na tom Praha-západ, kde je ve stejném poměru 106 neplatičů. I ve Frýdku Místku, který má dlouhodobě problémy s nezaměstnaností a nižšími příjmy části obyvatel, klesl počet neplatících dlužníků na 110 z 10 000 obyvatel.

Ve městech, která se potýkají s podobnými sociodemografickými problémy a neregulují hazard dostatečně, je počet dlužníků nejvyšší v republice. Například Sokolov, kde je možné zajít do 24 heren, má na stejný počet obyvatel 260 neplatičů. V Teplicích, kde je v provozu 32 kamenných provozoven, je 281 neplatičů na 10 000 obyvatel.

»Je evidentní, že omezení hazardu má kladný efekt na zadlužení určité skupiny obyvatelstva, která v automatech nechávala většinu svých příjmů,« uvedl provozní ředitel M.B.A. Finance Jakub Zetek.

Ke konci minulého roku významně regulovalo hazard 706 obcí. Díky městským vyhláškám tak poklesl počet kamenných heren z 8367 v roce 2011 na současných 1162 provozoven. Právě herny, které mají na hazardu více než čtyřicetiprocentní podíl, jsou nejčastější příčinou problémů s dluhy u jejich častých návštěvníků. Podle odborníků je rizikovým hraním postiženo 1,6 % dospělé populace, což představuje 145 000 lidí.

Nejvyšší zastoupení problémových hráčů je mezi návštěvníky heren. Téměř 90 % patologických hráčů je předluženo, s průměrným dluhem 794 000 korun, a přes 40 % čelí exekuci. Oficiálně jich pracuje jen necelá polovina a hru financují nejčastěji půjčkami a drobnou kriminalitou.

Přestože počet heren výrazně klesl, Češi v loňském roce prosázeli ve všech formách hazardu 389 miliard Kč, což je o polovinu více než v roce 2018. Celkem hazardní hráči přišli o 36,3 mld. Kč.

Od letošního prosince by měl začít fungovat rejstřík osob vyloučených z účasti na hazardních hrách a od příštího roku bude povinná elektronická identifikace hráče. Lidé pobírající sociální dávky, lidé s dluhy na výživném nebo zatíženi nějakými závazky by se tak k hazardu neměli dostat. Zetek ale vidí skepticky možnost, že gamblery před hazardem ochrání registrace a omezení přístupu ke hře. Podle něj si nějakou cestu stejně najdou.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.