Studie o »dodavateli Hitlerovy války«

Německá společnost Continental, třetí největší světový dodavatel automobilových komponentů, hrála velkou roli ve zbrojení nacistů a ve válečné ekonomice. Společnost zneužívala nucené práce k výrobě například plynových masek, vyplývá z nezávislé studie, kterou Continental představil.

Studii společnost zadala historikovi Paulu Erkerovi. Podle ní je příležitost ponaučit se z minulosti a utvářet lepší budoucnost.

»Studie ukazuje, že Continental byl důležitou částí Hitlerovy válečné mašinérie,« konstatoval šéf společnosti Elmar Degenhart.

Continental během války využíval nucené práce 10 000 lidí z okupované Belgie a Francie a též sovětských válečných zajatců, uvádí studie nazvaná Dodavatel Hitlerovy války. Skupina Continental Group v nacistickém období. V posledních letech války vyráběli vězni koncentračních táborů plynové masky. Výroba byla přesunuta do podzemí, kde panovaly nelidské pracovní i životní podmínky.

V roce 2000 v Německu vznikl fond odškodnění nuceně nasazených, který 1,7 milionu lidí ve více než stovce zemí vyplatil 4,37 miliardy eur (necelých 115 mld. Kč). Peníze do fondu mimo jiné vložily společnosti Volkswagen, Deutsche Bank či Bayer, jeden z nástupnických podniků IG Farben.

Ekonomiku hitlerovského Německa podporovaly tisíce německých firem. Některé tak činily finančně, jiné vyráběly zbraně, konglomerát IG Farben dokonce produkoval cyklon B (forma kyseliny kyanovodíkové), který se používal v plynových komorách.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.