Ilustrační FOTO - Pixabay

Německá vláda vidí vývoj jako písmeno V

Německá vláda zlepšila výhled vývoje ekonomiky na letošní rok. Nově odhaduje, že hrubý domácí produkt (HDP) kvůli koronaviru klesne o 5,8 procenta místo dosud očekávaných 6,3 %. I tak to bude nejvýraznější propad od konce druhé světové války. V době vrcholu finanční krize před více než deseti lety německá ekonomika klesla o 5,7 %. Oživení v příštím roce pak bude slabší, než vláda čekala.

Nový odhad představil ministr hospodářství Peter Altmaier. V příštím roce podle něj vykáže ekonomika růst o 4,4 %. Dosud vláda počítala se zvýšením HDP o 5,2 %. To znamená, že německá ekonomika se před rokem 2022 nedostane na úroveň, kde byla před pandemií.

Altmaier uvedl, že německá ekonomika si vede lépe, než se čekalo, a zotavuje se z koronavirového šoku rychleji díky rázné odpovědi ze strany státu. »Celkově můžeme říct, že alespoň prozatím vidíme vývoj ve tvaru písmene V,« řekl Altmaier. Oživení ve tvaru písmene V znamená, že ekonomika se po prudkém propadu stejně rychle zotaví.

Ministr nečeká, že by úřady zavedly další kolo karanténních opatření podobných těm v březnu a v dubnu. V příštím roce podle něj oživení zbrzdí slabší zahraniční poptávka.

Vláda také očekává, že vývoz letos klesne o 12,2 % a na příští rok odhaduje jeho růst o 8,8 %. Soukromá spotřeba by se letos měla snížit o 6,9 %, v roce 2021 ale vláda předpovídá růst o 4,7 %.

Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla o rekordních 9,7 %. I tak si vedla lépe než některé další ekonomiky eurozóny. HDP Francie se propadl o 13,8 % a Itálie o 12,8 %.

Revize prognózy hospodářského růstu Německa bude mít přitom dopad jak na odhad daňových příjmů, který má být zveřejněn příští týden, tak na rozpočet. Ten by měl být představen koncem září.

Informované zdroje agentuře Reuters už v červnu sdělily, že ministr financí Olaf Scholz požádá parlament o zvýšení nových půjček na letošní rok o dalších 62,5 miliardy eur (1,6 bilionu korun) na rekordních 218,5 mld. eur, aby vláda měla peníze na podporu oživení po epidemii. Stát tak přesouvá svou politiku z úspor k výdajům.

Německo má největší ekonomiku v Evropě, na jejím vývoji je závislá celá řada firem v České republice.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.