Další rijádská »čistka«

Saúdskoarabský král Salmán podepsal propouštěcí dekrety několika vysokých představitelů. Jsou mezi nimi i dva členové královské rodiny - princ Fahd bin Turkí, který dosud velel vojenským operacím v Jemenu, a jeho syn.

Královský palác dal podle agentury AP ve svém oznámení personální změny do souvislosti s vyšetřováním korupce.

Mezi těmi, kdo přišli o funkce, je bin Turkího syn princ Abdalazíz bin Fahd, který byl zástupcem guvernéra provincie Džauf. Oba tito členové vládnoucího klanu a další čtyři odvolaní jsou vyšetřovaní kvůli podezření z finančních podvodů.

Saúdskoarabský král Salmán. FOTO - wikipedia commons

Kampaň proti korupci ve vládě zahájil korunní princ Muhammad bin Salmán. Nechal například zatknout vysoce postavené příbuzné včetně králova mladšího bratra prince Ahmada bin Abdalazíze Saúda a svého předchůdce Muhammada bin Najífa Saúda. Podle kritiků si těmito čistkami korunní princ odstraňuje překážky na cestě k upevnění vlastní moci.

Nejznámější je Muhammadův postup v roce 2017, kdy skončilo ve vazbě několik desítek členů královské rodiny, ministrů i podnikatelů. Vězněni byli v rijádském hotelu Ritz Carlton. Většina z nich byla nakonec propuštěna, ale až když přistoupila na finanční vyrovnání, jež státu vyneslo přes 106 miliard dolarů (2,3 bilionu korun).

Korunní princ, jemuž je nyní 35 let, zahájil v konzervativní zemi rozsáhlé ekonomické a sociální reformy. Prozatím přestál skandály, z nichž nejvážnější je jeho stále neobjasněný podíl na předloňské vraždě kritika království a novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Princ je rovněž ministrem obrany a kritizován je za válku v Jemenu, jíž se Saúdská Arábie účastní od roku 2015 jako vůdčí člen arabské koalice, jež bojuje spolu s jemenskou vládou proti šíitským povstalcům. V poslední době se Salmán snaží agresi ukončit, ale nedaří se mu to. Není divu, žádných »bojových úspěchů« se Saúdům dosáhnout nepodařilo.

Jak uvádí agentura AP, zatím není jasné, zda odvolaní představitelé byli zatčeni a zda mají právní zástupce. Generál Fahd se stal velitelem bojů v Jemenu v roce 2018, v době reformy saúdskoarabské armády. Předtím velel speciálním jednotkám a pozemním silám. Ani za jeho velení jemenští šíité, za nimiž stojí Írán, nepřišli o kontrolu nad hlavním městem Saná, které ovládli v roce 2014. Místo toho se začala drolit arabská koalice, Spojené arabské emiráty se z ní stáhly loni, a na jihu Jemenu se proti vládním jednotkám postavili tamní separatisté, kteří mají v boji proti šíitům stejné zájmy jako vláda.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-09-04 20:18
To je vedle Pinocheta, Mobutua, nebo Pol Pota další velký spojenec
amerického režimu. Svoboda, demokracie a lidská práva jsou prostě na
prvním místě.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.