Prezident Miloš Zeman. FOTO - Haló noviny

Kuberová odmítla vyznamenání

Věra Kuberová odmítla převzít od prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání pro svého zesnulého manžela Jaroslava Kuberu (ODS), který letos v lednu náhle zemřel ve funkci předsedy Senátu.

Zeman před časem avizoval, že chce u příležitosti státního svátku 28. října Kuberu in memoriam ocenit Řádem bílého lva, což je nejvyšší státní vyznamenání České republiky. »Prezidentská kancelář mě kvůli vyznamenání pro manžela minulý týden kontaktovala, ale moje odpověď zněla, že toto vyznamenání nechci přijmout. Protože prezidentská kancelář se do dnešní doby o nic nezajímala. A najednou mně přijde takové nespravedlivé, aby manžela vyznamenávali, ten by si to určitě nepřál touto formou,« uvedla Kuberová.

Kubera chtěl odjet koncem února na Tchaj-wan, s sebou se chystal vzít podnikatelskou misi. Plán vzbudil kritické reakce, a to nejen ze strany čínské diplomacie, ale také od prezidenta Zemana, který prosazuje vstřícnou politiku k Pekingu. Zeman loni pohrozil, že pokud Kubera na Tchaj-wan pojede, skončí jejich přátelství. Tehdejší předseda Senátu ale odmítl, že by návštěva Tchaj-wanu byla protičínská.

Kuberová v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedla, že její zesnulý muž byl nekonfliktní člověk, měl s každým přátelské vztahy, tedy i se Zemanem, se kterým se znal téměř celé polistopadové období. »Ale poslední dobou, když pan prezident prohlásil, že přestal být můj manžel s cestou na Tchaj-wan jeho kamarádem, tak... i na tom obědě, že ho vzal tou holí po hlavě... prostě mně to připadá neuctivé a nemíním se v tomhle angažovat,« uvedla k záměru prezidenta udělit Kuberovi státní vyznamenání.

Poté, co Kubera nečekaně zemřel, rozhodl se uskutečnit cestu na Tchaj-wan jeho nástupce v čele Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Věra Kuberová měla původně jet s Vystrčilovou delegací, nakonec ale do Asie neodletěla. Lékař jí to ze zdravotních důvodů nedoporučil.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.5, celkem 13 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


svaty_vaclav
2020-09-05 14:52
donald.kaczerowski, když vám antikomunistům a fašistům nastavím
rovné zrcadlo, řvete, že máte křivé huby v něm. Kubera byl
politický šmejd, jsou na to svědci.
donald.kaczerowski
2020-09-05 01:01
svaty_vaclav = trapný idiot
svaty_vaclav
2020-09-04 19:57
Kuberová převezme od hloupého Vystrčila tchajwanskou – „Medaili
dlouhého Marlbora“ za světově největší vykouřený počet marlborek
chainsmokerem Kuberou.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.