Ilustrační FOTO - Haló noviny

Pravidla říjnových voleb

Ve volebních místnostech během říjnových krajských a senátních voleb budou zajištěny dezinfekce. Volby budou provázet i další bezpečnostní opatření, například dodržování rozestupů nebo povinnost mít roušku tak, aby bylo hlasování pro voliče bezpečné.

Lidé, kteří budou v době voleb v karanténě, budou hlasovat z auta na vyčleněných místech, případně si budou moci vyžádat příjezd speciální volební komise s přenosnou volební schránkou.

Komise ve volebních místnostech bude vybavena rouškami i rukavicemi. Volič do volební místnosti vstoupí s rouškou, po vstupu si vydezinfikuje ruce. S komisí musí komunikovat z bezpečné vzdálenosti, která bude na podlaze volební místnosti vyznačena. Dvoumetrové odstupy bude muset dodržovat i od ostatních voličů. »Volič se identifikuje občanským průkazem nebo cestovním pasem, tento doklad položí na stůl před komisi a odstoupí zpět,« řekl ředitel odboru voleb ministerstva vnitra Petr Vokáč. Člen komise následně vyzve voliče, aby si kvůli identifikaci na chvíli sejmul roušku.

»Doporučujeme, aby si volič případně přinesl vlastní propisku na úpravu hlasovacích lístků, pokud tak neudělá, za plentou budou propisky, které budou průběžně dezinfikované, stejně jako stolek za plentou, který slouží jako pracovní plocha,« řekl Vokáč. Dezinfikována bude i urna. »Poté, co volič upraví hlasovací lístky, dá je do obálek, jde k volební schránce, odhlasuje a má hotovo. Jde o jednoduchý a bezpečný proces,« doplnil Vokáč.

Ministerstvo podle něj zatím neplánuje, že by omezilo počet voličů ve volební místnosti. »Zatím počet stanoven není. Předpokládáme, že pokud by došlo ke zhoršení situace, tak vydáme doporučení k tomu, aby se v místnosti zdržoval pouze jeden volič,« dodal ředitel.

Lidé, kteří budou v karanténě kvůli nemoci COVID-19, budou moci volit buď z auta, vyžádat si příjezd speciální volební komise, zákon počítá také se zvláštními volebními okrsky v sociálních či zdravotnických zařízeních, která budou v karanténě.

Možnost speciálního hlasování se bude podle předlohy týkat pouze lidí, kteří budou mít v době voleb nařízenou karanténu či izolaci hygienickou stanicí nebo lékařem. Ti, kteří budou v preventivním ochranném opatření, například po návratu z ciziny, na volebním právu omezeni nebudou, budou tedy moci přijít hlasovat ke komisi ve svém volebním okrsku.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 5 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.