Ilustrační FOTO - Pixabay

Nadějí stavbařů jsou veřejní investoři

Kvůli krizi způsobené opatřeními proti šíření koronaviru zatím propustilo zaměstnance pět procent stavebních firem. Nejčastěji se to týkalo nižšího managementu a pracovníků na manuálních pozicích. U firem, které již propouštěly, to postihlo v průměru osm procent jejich zaměstnanců.

Vyplývá to z červencového průzkumu společnosti CEEC Research mezi 107 řediteli stavebních firem v České republice.

»Zatím jsme nebyli nuceni propouštět. Věřím, že letos budeme zakázkově slušně naplněni. Ovšem obávám se příštího roku, kdy se ve stavebnictví může krize teprve projevit. Byť například státní přísliby a naplnění Státního fondu dopravní infrastruktury jsou velmi nadějné. Bude velmi záležet na aktivitě veřejného sektoru,« uvedl výrobně technický ředitel společnosti Swietelsky stavební František Fryš.

Objem zakázek, které veřejní investoři zadali stavebním firmám, podle údajů společnosti IS letos do konce července meziročně klesl o 0,4 procenta na 123,2 miliardy korun. Počet se zvýšil o 17 % na 2688. Největším zadavatelem byla Správa železnic se zakázkami za 25,9 mld. Kč. Hodnota nově vypsaných zakázek vzrostla téměř o třetinu na 116,5 mld. Kč.

V případě, že firmy část svých zaměstnanců propustily, nejčastěji jako důvod zmínily úsporu nákladů (80 %). Dvě pětiny z dotázaných pak uvedly restrukturalizaci firmy, očekávaný nižší výkon a s tím spojený menší objem práce a pětina aktuální finanční situaci.

Podle údajů Českého statistického úřadu na stavebnictví v porovnání s ostatními odvětvími zatím krize dolehla relativně nejméně. Za první polovinu roku v souhrnu meziročně kleslo o 4,2 %. Pozemní stavitelství (převážně výstavba bytů, kanceláří nebo výrobních hal a skladů) kleslo o 7,5 %, naopak inženýrské stavitelství, které z velké části tvoří dopravní infrastruktura, o 6,6 % vzrostlo.

Například průmyslová výroba v prvních šesti měsících klesla meziročně o 14,5 %, v dubnu propadla dokonce více než o třetinu. Zatímco v průmyslu se tempo poklesu od té doby snižuje, ve stavebnictví narůstá. V květnu odvětví kleslo meziročně o 7,7 %, v červnu o 11,5 %, což byl největší pokles od dubna 2016.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-09-04 19:41
A jéje, to se zas toho půlka rozkrade. Státní zakázky by měly
realizovat jedině státní firmy.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.