V Tunisku schválili vládu technokratů

Tuniský parlament schválil vládu technokratů, jejímž sestavením byl koncem července pověřen nový premiér Hišám Mašíší. Poslanci tak učinili v naději na ukončení období politické nestability a řešení prohlubujících se hospodářských a sociálních problémů země, uvedla ve středu agentura Reuters. Pro kabinet hlasovalo 134 poslanců, 67 zákonodárců bylo proti.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Západní země chválí Tunisko »za poměrně úspěšný přechod k demokracii od revoluce v roce 2011«, která ukončila desetiletí autokratické vlády. Mnoho Tunisanů je ale znechuceno kvůli hospodářské stagnaci, poklesu životní úrovně a úpadku veřejných služeb, zatímco politické strany se často zaměřují více na to, aby zůstaly u vlády, než aby řešily problémy. Pandemie situaci ještě zhoršila.

Předchozí tuniský premiér Iljás Fachfách rezignoval koncem července kvůli podezření z konfliktu zájmů. Stalo se tak poté, co největší strana v tuniském parlamentu, umírněná islamistická Strana obnovy (Hizb an-Nahdá), přestala Fachfáchovu vládu podporovat a začala naléhat na hlasování o nedůvěře jeho kabinetu.

Tuniský prezident Kaís Saíd poté jmenoval novým premiérem Hišáma Mašíšího, který dříve působil jako ministr vnitra a jeho poradce, a vyzval ho, aby vytvořil apolitický kabinet, jenž nebude spojen s žádnou z hlavních politických stran. Podle informací agentury Reuters ale prezident následně Mašíšího podporovat přestal, což budí obavy z vytvoření nového napětí mezi prezidentem a tuniským kabinetem.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.