Ilustrační FOTO - Pixabay

Jarní policejní brutalita se provalila

Kvůli smrti černocha Daniela Prudea bylo mimo službu postaveno sedm policistů. Neozbrojeného muže dusili policisté ve státě New York už v březnu, až nyní se ale objevilo video ze zásahu.

Sedm policistů suspendovala Lovely Warrenová, starostka města Rochester, kde k incidentu došlo. Ke smrti Prudea podle ní vedl »systémový rasismus«.

»Stavím dotyčné policisty mimo službu, třebaže s tím městská rada nesouhlasí. Žádám státní zástupkyni, aby dokončila vyšetřování,« uvedla Warrenová.

»V případě Daniela Prudea selhala policie, systém péče o duševní zdraví, společnost i já,« konstatovala a dodala, že jeho smrt dokazuje, že »mnoho výzev, jimž jsme čelili v minulosti, jsou ty samé, kterým čelíme i nyní«.

Prude zemřel, když jej v nemocnici 30. března odpojili z přístrojů zajišťujících životní funkce, sedm dní poté, co jej nad ránem na ulici ve městě Rochester nahého zadrželi policisté. Prude se podle všeho potýkal s psychickými problémy a rozbor zjistil v jeho těle stopy omamné látky fencyklidin. Soudní lékař nicméně smrt zhodnotil jako zabití způsobené »komplikacemi po dušení v rámci fyzického držení«.

Ve středu rodina zesnulého zveřejnila video ze zatýkání a další materiály k případu. Záběry podle AP ukazují, že policisté Prudeovi přes hlavu navlékli kapuci a jeden ze strážníků mu poté asi na dvě minuty přitlačil obličej k zemi. Prude si předtím na pokyn policie sedl na zem a měl spoutané ruce za zády, byl ale rozrušený a opakovaně policistům říkal, že potřebuje pistoli. Poté, co jej strážci zákona přitlačili na vozovku, Prude znehybněl a utichl a policisté si všimli, že mu z úst začala vytékat tekutina.

Policii tehdy zavolal jeho bratr Joe, protože nevěděl, kde Daniel je a měl o svého sourozence obavy. »Zavolal jsem jim, aby se mému bratrovi dostalo pomoci, ne aby byl zlynčován,« řekl Joe Prude na středeční tiskové konferenci. »Jak se na něj můžete dívat a okamžitě si neříct: ten muž je bezbranný, úplně nahý na zemi. Už je spoutaný,« pokračoval.

Jeden z policistů uvedl, že zadržený kolem sebe plival a že strážníci mu hlavu zakryli kvůli obavám z koronaviru, který se v té době v New Yorku rychle šířil.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.