Ilustrační FOTO - Pixabay

ČR láme rekordy v počtu nakažených

Nakažených koronavirem v České republice přibývá v posledních dnech rekordním tempem. Po středečních 649 nově potvrzených případech jich ve čtvrtek přibylo 680, což je nejvíc od vypuknutí epidemie koronaviru na začátku března. Nejvýznamnějším ohniskem je Praha.

Celkem se za víc než půl roku nakazilo bezmála 26 500 lidí, z nich se přes 18 800 vyléčilo a 426 zemřelo.

Aktuálně nemocných je skoro 7200 lidí, to je nejvíc od březnového začátku epidemie. Za uplynulý měsíc také výrazně přibylo lidí, kteří skončili s nemocí COVID-19 v nemocnici. Od začátku srpna do začátku září stoupl počet hospitalizovaných skoro o polovinu na 172. Množství nakažených ve vážném stavu se za měsíc více než zdvojnásobilo na 40 těžce nemocných. V nemocnicích je nyní 2,6 procenta nemocných, zatímco například na přelomu dubna a května se podíl hospitalizovaných z celkového počtu nemocných pohyboval kolem deseti procent.

U většiny pozitivně testovaných má nemoc mírný průběh, mnozí jsou úplně bez příznaků. Rostoucí počet případů souvisí s častějším a cílenějším testováním, tento týden laboratoře provedly zhruba 10 000 testů denně.

Praha zavádí roušky v obchodech

Nejvýznamnějším lokálním ohniskem koronavirové nákazy v ČR je Praha. Na semaforu podle rizika nákazy zůstává v oranžové barvě. »Nedošlo bohužel ke zlepšení situace,« řekla  novinářům šéfka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová.

Hlavní město proto přijímá další opatření. Od příští středy 9. září budou v Praze povinné roušky v obchodech a nákupních centrech. Od stejného data bude nutné od půlnoci do 06:00 uzavírat provozovny stravovacích služeb. Jágrová uvedla, že opatření reagují na srpnové výskyty onemocnění vyplývající z návštěv barů a nočních klubů. »Tato zařízení se významně podílejí na šíření toho onemocnění,« řekla. Opatření nezačnou platit hned, aby se na ně mohli například provozovatelé barů a restaurací připravit. »Záměrně to není od pondělí, chtěli jsme se vyvarovat ekonomických ztrát, kdy bary například mají nakoupené nějaké zboží. Nechtěli jsme je zaskočit,« vysvětlila Jágrová.

Šéfka pražských hygieniků zdůraznila, že roušky považuje za zásadní opatření. »Je to jedno z mála opatření, která můžeme činit, která nejsou velkým zásahem do fungování obyvatel,« uvedla. Hygiena podle ní k novým opatřením přistupuje kvůli tomu, aby omezila přenos nákazy a nedopustila růst nemocnosti.

Povinnost nosit roušky se nebude týkat bazénů či sportovních hal. »Ale v podstatě pod střechou až na určité výjimky se roušky nosit budou,« řekla Jágrová.

Změny čekají i školy

Od 14. září budou školáci v Praze muset nosit roušky ve společných prostorech škol. Desetidenní odklad povinnosti pro školy vysvětlila Jágrová tím, že chce nechat školám čas na přípravu, nemocných dětí v prvních dnech školy zatím nepřibývá. Ve středu šlo o tři děti, ve čtvrtek také o tři. Uvedla také, že hygiena slíbila neměnit doporučení každý týden.

V Praze jsou nyní uzavřeny čtyři školy, ve všech případech ale kvůli onemocnění pedagogů.

Zavedení roušek na chodby škol pražská hygiena podle Jágrové projednala s ministerstvem školství i asociací škol, které podle ní proti tomu nemají námitky.

V mateřských školách zůstane dosavadní míra opatření, roušky tam děti ani personál nenosí.

Jágrová nechce zatím omezovat ani návštěvy v domovech seniorů, aby nebyli jejich klienti zbytečně traumatizováni. Vyzvala ale, aby tam na návštěvy nechodili lidé s příznaky respiračních onemocnění.

V Praze denně přibývá víc než stovka nakažených. Jágrová řekla, že zhruba u 30 procent nakažených v Praze není zdroj nákazy známý. Hygienici očekávají, že v příštích dnech denní přírůstky množství potvrzených případů budou ještě vyšší.

Od 1. března, kdy se objevily v ČR první případy nákazy koronavirem, bylo v Praze zaznamenáno 5470 nakažených.

Jágrová řekla, že kumulativní nárůst nově nemocných činí 726 za posledních několik dnů, nejvíc se nemoc šíří mezi dvacetiletými. Stoupá i počet nemocných v nejrizikovější skupině starších nad 65 let.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.