Kritika Guaidóa

Ve venezuelské opozici začíná přejímat iniciativu politický matador Henrique Capriles, někdejší dvojnásobný prezidentský kandidát, napsal ve čtvrtek server Alnavio.com.

Capriles tento týden ostře zkritizoval nynějšího lídra opozice Juana Guaidóa, jehož od loňska uznalo za prozatímního prezidenta Venezuely na 60 zemí, v čele s USA. Vyzval opozici k účasti v prosincových parlamentních volbách, které hodlá Guaidó bojkotovat jako nedemokratické.

Henrique Capriles. FOTO - Wikimedia commons

»Boj znamená bojovat, a ne tweetovat,« prohlásil Capriles a Guaidóovu »vládu« označil »za vládu internetovou«. Dodal, že se rozhodl bojovat, a ne sedět se založenýma rukama. Capriles si od Guaidóa počátkem týdne vysloužil kritiku za to, že bez jeho vědomí jednal za zprostředkování Turecka s autoritářskou vládou prezidenta Nicoláse Madura, čímž podle médií přispěl k překvapivé Madurově milosti pro 110 politických vězňů. Capriles kritiku odmítl s tím, že bude jednat »s kýmkoli, včetně Rusů, Číňanů, Evropanů«, pokud tím pomůže vyvést Venezuele. Opozice ve Venezuele, zemi s prezidentským systémem, má od roku 2016 většinu v parlamentu, jehož činnost ale od té doby blokuje Madurova vláda prostřednictvím nejvyššího soudu. Loni v lednu, kdy se Guaidóovi podařilo na čas sjednotit opozici a získat nebývalou diplomatickou podporu v zahraničí s cílem uspořádat demokratické prezidentské volby. Maduro se ale drží u moci díky podpoře velení armády, Ruska, Číny, Íránu či Turecka.

»Nikdo si nedovedl představit, že osvobodí vězně,« reagoval na Guaidóovu kritiku Capriles. »Nikdo neví, co se stane, ale jsem si jistý, že se nestane nic, když se bude vyzývat k nicnedělání či k pokračování současného stavu,« dodal s odkazem na výzvu k bojkotu voleb.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-09-06 00:58
Vážně tenhle humus vyšel v Haló novinách? Nebyly to spíš Bakalovy
Hospodářské noviny?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.