Ilustrační FOTO - Pixabay

Naděje se v Bejrútu chytá stébla

Měsíc po ničivém výbuchu v bejrútském přístavu záchranáři v sutinách zřícené budovy v jedné obytné čtvrti pátrají po možném přeživším.

S holýma rukama se pustili do práce poté, co se pod hromadou trosek ve čtvrtek objevily známky života, informovala agentura Reuters s odvoláním na svědka z místa.

Skupina záchranářů složená z dobrovolníků z Chile, Libanonu a členů civilní obrany rozebírá hromady betonu a dalšího zničeného stavebního materiálu, protože zaznamenali, že pod sutinami možná někdo dýchá a tepe mu srdce. V přízemí budovy se před katastrofou ze 4. srpna nacházel bar. To posiluje naději, v baru mohly být zásoby vody a jídla, aby se dalo přežít.

V troskách domů v Bejrútu jeden z pátracích psů ve středu označil místo, kde by ještě mohla být těla obětí srpnového výbuchu. Bejrútský guvernér Marván Abbúd ve čtvrtek řekl, že také termické snímače ukázaly, že je pod troskami zřejmě jedno nebo dvě lidská těla. Používají se podle něj vysoce moderní přístroje, které »zachytily tlukot srdce«. »Doufáme, že odtud vyjde někdo živý,« sdělil Abbúd.

Jeho informaci potvrdili bejrútští hasiči, podle nichž termokamera zachytila puls člověka asi dva metry pod sutí. Jeden z libanonských záchranářů prohlásil, že přístroje zaznamenaly (u případného přeživšího) »19 nádechů za minutu«.

Po výbuchu 2750 tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zemřelo asi 190 lidí a dalších 6000 utrpělo zranění. Exploze a následná tlaková vlna poničila rozsáhlé oblasti ve městě. Libanonci výbuch připsali liknavosti politiků, protože o potenciálním nebezpečí látky se vědělo. Vláda Hasana Dijába pak podala demisi a Dijábův nástupce Mustafá Adíb nyní sestavuje nový kabinet.

Libanonská armáda oznámila, že u bejrútského přístavu další našla 4,5 tuny dusičnanu amonného. Libanonská agentura NNA oznámila, že armádní inženýři věc řeší.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.