Irsko možná ztratí pozici

Rezignace irského eurokomisaře pro obchod Phila Hogana vyvolala v Bruselu spekulace o tom, zda si Irsko toto vlivné portfolio udrží, či jej předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová svěří zástupci jiné země.

Podle některých unijních činitelů je pravděpodobné, že pokud vláda v Dublinu nepřijde s velmi zvučným jménem Hoganova nástupce, dostane obchodní vztahy EU na starost někdo jiný. Belgický list De Standaard napsal, že kandidátem je současný komisař pro spravedlnost Didier Reynders.

Phil Hogan. FOTO - Wikimedia commons

Hogan předminulý týden po veřejném tlaku odstoupil z funkce kvůli účasti na večírku, na kterém se sešlo více než 80 lidí. V Irsku byla přitom v té době ve snaze zabránit šíření koronaviru povolena shromáždění maximálně 50 lidí. Hogan také nedodržel povinnou karanténu po příjezdu z Bruselu, a cestou na večírek se ke všemu dopustil dopravního přestupku, když při řízení používal telefon.

Irská vláda nyní hledá jméno jeho nástupce, přičemž von der Leyenová chce dostat na výběr muže a ženu. Veřejně dosud připustilo zájem o funkci trio politiků. Za hlavního kandidáta označují irská média ministra zahraničí Simona Coveneye, nabízejí se rovněž europoslankyně Mairead McGuinnessová a Frances Fitzgeraldová. Mluvčí komise Dana Spinantová ve středu novinářům řekla, že z Irska dosud žádný návrh nepřišel.

Šéfka komise dala předminulý týden najevo, že bude uvažovat o případných změnách portfolií v závislosti na tom, jakého kandidáta jí Dublin představí. List Financial Times citoval několik činitelů unijní exekutivy, podle nichž je velmi nepravděpodobné, že by si Irsko ceněnou oblast udrželo. De Standaard zase s odkazem na svůj zdroj uvedl, že se jako o novém komisaři pro obchod uvažuje o Reyndersovi. Ten byl v minulosti nejen šéfem belgické diplomacie, ale i ministrem obchodu či financí. Tak bohaté zkušenosti spojené s někdejším Hoganovým portfoliem nemůže nabídnout žádný z dosud zvažovaných irských kandidátů.

Zdroje z komise však upozorňují, že von der Leyenová bude muset vzít v potaz i křehkou politickou rovnováhu ve svém týmu. Hogan byl zástupcem evropských lidovců, tedy nejsilnější politické skupiny v Evropském parlamentu, k níž náleží i ona sama. Reynders naproti tomu patří k liberálům, kteří by si v hierarchii komise polepšili.

Nový člen komise bude muset absolvovat slyšení před europoslanci stejně jako komisaři, jejichž portfolia by se případně změnila. Loni přitom parlament neschválil hned dva členy navrhovaného týmu von der Leyenové, čímž se jeho nástup zdržel o měsíc.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.