Ilustrační FOTO - Pixabay

Jedenáctý víkend protestů proti Bibimu

V Jeruzalémě se o víkendu konal další protest proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, zvanému Bibi.

Podle serveru The Times of Israel přišlo několik tisíc lidí a dalších několik set se zúčastnilo protestu u Netanjahuova sídla v Caesareji. Podle deníku Haarec se demonstrovalo na desítkách míst v zemi. Premiérovi odpůrci protestovali jedenáctý víkend za sebou, požadují Netanjahuovu rezignaci.

Někteří účastníci jeruzalémského protestu přišli v kostýmech, s izraelskými vlajkami a nesli také růžovou maketu ponorky. Poukazovali tím na jednu z afér kolem premiéra, v níž několika jeho blízkým spolupracovníkům hrozí obvinění z korupce při nákupu ponorek pro armádu. Netanjahu sám je souzen ve třech korupčních kauzách.

Benjamin Netanjahu. FOTO - Wikimedia commons

Poslanec za levicově orientovanou stranu Merec Jair Golan je pravidelným účastníkem protestů a řekl, že na ně chodí, protože »Netanjahu korumpuje vše kolem sebe«.

»Máme bombastickou a nefunkční vládu. Nesešla se měsíc, možná se sejde zítra. Tak vláda nemůže pracovat za mimořádné situace. A to vše se děje z jediného důvodu: Máme zkorumpovaného premiéra, který korumpuje vše kolem sebe - svou stranu, pravici, celý izraelský stát,« prohlásil Golan.

Netanjahuovi odpůrci se už od pátečního večera na demonstraci připravovali a snažili se v Jeruzalémě odvézt připravené policejní zátarasy. Třináct lidí policisté zatkli. Organizátoři demonstrace tvrdili, že chtěli bariéry odstranit, protože policie je jimi nutí vměstnat se do malého prostoru, což je v rozporu s pokyny týkajícími se koronaviru. Zadrženým hrozí obvinění z pokusu o krádež.

»Policie se snaží každý týden víc a víc omezit prostor na protest, což účastníkům neumožňuje plnit pokyny vyhlášené kvůli koronaviru. Na akce chodí hodně lidí,« uvedli aktivisté ve vysvětlení ke svému počínání. Jejich představitelka, právnička Gaby Laskiová řekla, že lidé bariéry nechtěli použít k osobním účelům, což vyvrací obvinění z krádeže. Vyzvala policii, aby zadržené pustila.

(čtk)

Popisek:

Izraelská policie se zpočátku chovala benevolentně, ovšem s postupujícím časem a příchodem stále dalších demonstrantů začala protestující rozhánět a zatýkat je.

FOTO – ČTK/AP

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.