Ilustrační FOTO - Pixabay

Roznětkou drahota

V Lipsku pokračovaly v sobotu večer třetím dnem po sobě demonstrace proti rostoucím cenám nemovitostí a postupu policie při zásahu proti squatterům.

Záhy po začátku protestu se na strážníky snesla sprška kamení, následovaly potyčky mezi policií a převážně levicovými demonstranty.

»Bezprostředně poté, co se dal pochod do pohybu, přilétly na strážníky a budovy z davu účastníků kameny, zapalovala se i pyrotechnika,« řekla mluvčí místní policie Mandy Heimannová s tím, že kvůli »nepřátelské situaci« se policie rozhodla akci ukončit. Potyčky tím ale neskončily a v ulicích se odehrávaly scény, kdy strážníci honili účastníky rozpuštěného shromáždění.

Několik desítek osob bylo zatčeno, z nichž 15 bude čelit trestnímu stíhání. Dva strážníci byli zraněni a zapálen byl jeden z jejich vozů. Pilota vrtulníku, který kroužil nad místem manifestace, demonstranti oslepovali laserovými ukazovátky. Podle policie se na začátku demonstrace shromáždilo na 500 lidí. Po půlnoci se na místě zdržovalo stále kolem 150 osob, z nichž některé posprejovaly projíždějící tramvaj, stavěly barikády a zapalovaly popelnice. Škody police dosud nevyčíslila.

Spouštěčem demonstrací byla akce squatterů, kteří obsadili několik domů, jež policie následně silou vyklidila. Aktivisté z levicově alternativní čtvrti Connewitz poté vyzvali k demonstraci na podporu squattingu, osvobození od kapitalismu a proti takzvané gentrifikaci - vytlačování méně movitých lidí z původního místa bydliště vlivem rostoucích cen nemovitostí.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 8 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.