Ilustrační foto - wikimedia commons

Atmosféra jedné saské demonstrace

Stovky příznivců německého protiimigračního a protiislámského xenofobního hnutí Pegida se minulý týden sešly na demonstraci v Drážďanech, která se konala v den pátého výročí příslibu kancléřky Angely Merkelové, že Německo zvládne nebývalou uprchlickou krizi.

Na centrální náměstí Neumarkt, kde Pegida své demonstrace pořádá, dorazily ovšem také stovky příznivců radikální levice s vlajkami Antifašistické akce (Antifa). Oba tábory oddělila policie, resp. dvouřadý plot.

Zatímco uskupení na webu i během protestů migrační politiku německé vlády otevřeně kritizuje, rozhovor o svých postojích s ČTK odmítlo. »Stejné téma a stejné otázky jako lháři z Der Spiegel,« řekl zpravodaji ČTK představitel Pegidy, který se nepředstavil.

Saská metropole je baštou Pegidy, která právě zde na podzim 2014 vznikla a která se odsud rozšířila například do Berlína či třeba Kolína nad Rýnem. Zatímco v jiných městech zájem o toto hnutí ochladl, v Drážďanech je jeho pozice nadále silná, protože na své akce dokáže přilákat stovky až tisíce lidí. Vrcholu přízně v lednu 2015, kdy se protestu v Drážďanech zúčastnilo zhruba 25 000 lidí, se ale Pegida výrazně vzdálila.

Ilustrační foto - wikimedia commons

Město ve stavu nacistické nouze

To, že zrovna v tomto městě je protiislámské uskupení stále silné, vede mnohé místní politiky včetně starosty Dirka Hilberta k opakovaným prohlášením, že Drážďany nejsou jen Pegida. Drážďanskému zastupiteli Maxi Aschenbachovi ze satirické strany Die Partei (Strana) se dokonce podařilo najít dostatečnou podporu v zastupitelstvu, které vloni schválilo rezoluci, podle které je město ve stavu nacistické nouze. Smyslem rezoluce je více podporovat demokracii a různorodost. Fakt, že zastupitelé stav nacistické nouze vyhlásili, zdůvodnil Aschenbach tím, že kdo by ve městě popíral problémy s krajní pravicí, zesměšnil by se.

Antifašisté

Mladí lidé se zahalenými tvářemi a často i kapucemi na hlavách s rudými zástavami na jedné straně, spíše postarší lidé bez roušek a s vlajkami Německa, Saska či Ruska na straně druhé, jedni volají po otevření evropských hranic běžencům, ti druzí je chtějí zcela uzavřít. Zdá se, že oba tábory, které se vzájemně překřikují i urážejí, se nemohou více odlišovat, jedno je ale přece jen spojuje - neochota mluvit s novináři o tom, proč se v centru Drážďan sešli na demonstraci. A pokud již promluví, jména shodně uvádět nechtějí.

»Víme, proč jsme tady, ale bavit se o tom s novináři nebudeme,« řekla skupinka pěti mladých lidí, kteří přišli demonstrovat proti Pegidě.

Jednou z mála, kdo byl ochotný sdělit své jméno a vyjádřit se k demonstraci, byla Lorin z komunistické mládežnické organizace Revolution. »Přišli jsme sem, abychom vyjádřili odpor k pochodu Pegidy, což je zčásti rasistická a fašistická organizace. Městem pochodují každý týden nebo každé dva týdny. A my sem chodíme, abychom proti tomu protestovali,« řekla ČTK. »Nechceme jim nechat ulice,« dodala.

Pegida sama o sobě podle Lorin není problém. »Problémem je systém. Problémem je to, že lidé v nesnázích, kteří nyní kvůli krizi přicházejí o práci, snadno podlehnou rasistickým a fašistickým idejím a argumentům. Fašisti říkají, o místo jste přišli kvůli migrantům a cizincům. Ti lidé tomu uvěří,« shrnula smutnou realitu nejen v SRN.

Na dotaz, zda Německo zvládá uprchlickou krizi, kterou před pěti lety německá kancléřka Angela Merkelová Němcům slíbila ustát, rázně kroutí hlavou. »Za pět let se nic nezvládlo a ani žádný jiný stát v Evropě nic nezvládl, když na evropských hranicích stále umírají lidé, kteří prchají před násilnostmi a válkami,« prohlásila Lorin s tím, že Evropa se po celou dobu jen schovává za fasádu lidských práv.

Laciné protiútoky

Tábor Pegidy srovnání s fašisty i rasisty odmítá. Jeden z příznivců protiimigračního hnutí několik minut pokřikoval na zastánce levice, že fašisty a nacisty jsou naopak oni. V ruce držel transparent, na kterém vedle sebe postavil přeškrtnutou nacistickou vlajku s hákovým křížem a zástavu krajně levicové Antifašistické akce (Antify).

»Demonstruji s Pegidou už pět let, a její cíle jsou jasné a známé, a to zastavit (údajnou) islamizaci Evropy,« řekl asi 70letý muž se zástavou v podobě německé orlice s nápisem »Německo je moje vlast, Německo je moje láska«. »Problém je ten, že stále přicházejí další a další. K muslimům se teď přidávají Afričané a další lidé z nejrůznějších zemí,« uvedl s tím, že pár cizinců potíž není, problém je jejich množství. »Ve velkých městech je situace katastrofální. Jde nám o uchování národní kultury. To je, nebo bude problém všech evropských zemí, tedy i Čechů,« dodal.

»Nejsme proti cizincům, chceme jen zachránit svou kulturu,« tvrdí. Jeho kolega uvedl, že ač se o tom podle něj nemluví, tak obyvatelstvo více než sedmisettisícového Frankfurtu nad Mohanem tvoří z poloviny lidé s migračním původem a v tamních školách mají prý děti přistěhovalců podíl 70 %.

Jiný demonstrant Pegidy přišel demonstrovat proti rouškám. »Už v roce 2005 výzkumy univerzity v Mnichově dokázaly, že roušky nejsou účinné. Nezachytí 95 % bakterií a virů,« řekl. Dodal, že povinné nošení roušek prý zavání fašismem.

Hlavní problém mlčící většina

Kolem prošel muž, který nápisem na tričku dává na vědomí, že za Pegidou stojí již pět let. Proč za ní stojí, odmítl říct. Stejně tak nechtěl odpovědět, jaké cíle Pegidy nejvíce podporuje. Od diktafonu se rychle vzdálil, což odkrylo nápis na jeho zádech o tom, že největší škody způsobuje mlčící většina…

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 7 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-09-09 00:04
Tak se k těm skutečným příčinám vyjádřeme: jde o novou formu
drancování rozvojových zemí imperialisty.
hajek.jiri51
2020-09-08 11:59
Máte to v redakci poněkud pomatené. Ty s pudem sebezáchovy označujete
za xenofoby nebo fašisty, a anarchisty kteří si nevidí ani na špičku
nosu za antifašisty. Hlavně že o podstatě a skutečných příčinách
imigrantské krize ani slovo. Ani nalevo a ani napravo. Jen pár
osvícených "xenofobů" se pokouší dostat k podstatě věci.
Ti jsou ale vykázáni z mínkotvorného maimstreamu do hanobených
alternativních médii.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.