Mahmúd Abbás. foto - wikimedia commons

V Libanonu o Palestině i zradě SAE

Vedení palestinských organizací se minulý týden sjelo do libanonského Bejrútu na konferenci o normalizační dohodě mezi Spojenými arabskými emiráty (SAE) a Izraelem. Palestinci s ní zásadně nesouhlasí, protože dosud platilo, že arabské státy budou vztahy s Izraelem normalizovat, až se Izrael dohodne s Palestinci o jejich státě.

Agentura AFP s odvoláním na palestinské zdroje napsala, že do Bejrútu na konferenci dorazil mj. šéf palestinské radikální skupiny Hamás Ismáíl Haníja. Na dálku z Ramalláhu mezi účastníky byl také palestinský prezident Mahmúd Abbás.

Haníja byl v Bejrútu poprvé za 30 let. V roce 1992 byl mezi 400 Palestinci, jež vyhostil Izrael a kteří rok trávili v jiholibanonském Mardž Zuhúru, než dostali povolení vrátit se na palestinská území. Konference se konala ve čtvrtek večer na palestinském velvyslanectví v Bejrútu.

Smyslem akce bylo sjednotit palestinskou strategii vůči »přibývajícím plánům normalizace vztahů se sionistickou entitou (Izraelem) a plánům anexe (části palestinského) Západního břehu Jordánu«, citovala svůj zdroj AFP.

Palestinské vedení na konferenci poukázalo na rozdíl mezi anglickou a arabskou verzí normalizační dohody. Bývalý mírový vyjednávač Saíb Irikát sdělil, že jde o třístrannou dohodu, jejímiž účastníky jsou SAE, Izrael a USA, které ji pomohly vyjednat. SAE při jejím ohlašování tvrdily, že na ni přistoupily, až když Izrael ustoupil od plánované anexe části Západního břehu Jordánu.

Dvě verze dohody

Irikát, jehož citovala agentura Reuters, sdělil, že v anglické verzi stojí, že dohoda »vedla k pozastavení izraelského plánu rozšířit jeho suverenitu« na části Západního břehu. V arabské verzi, již přinesla agentura emirátů WAM, se však říká, že »dohoda vedla k tomu, že Izrael zastavil plány anexe palestinské půdy«.

»Srovnejte si obě verze… pozastavení rozšiřování suverenity, nikoli zastavení anexe palestinské půdy,« upozornil Irikát.

Reuters dodal, že SAE normalizační dohodu prezentují jako prostředek, který pomohl zastavit izraelskou anexi území, na němž chtějí mít Palestinci svůj stát.

Šéf odboru pro mezinárodní spolupráci na ministerstvu zahraničí SAE Džamál Mušrach k rozdílu řekl, že jde pouze o záležitost překladu. »Pokud někdo zná lepší (arabské) synonymum než ikaf (zastavení) k (anglickému) suspending (pozastavení), ať mi dá vědět,« sdělil k tomu před novináři.

Vysoká představitelka Organizace pro osvobození Palestiny Hanan Ašrávíová ale prohlásila, že si nemyslí, »že jde o problém překladu… Je to pokus zmanipulovat debatu. Arabský překlad má zmást veřejné mínění v arabském světě a přesvědčit, že (Izraelci) ustoupili od anexe, zatímco ve skutečnosti ji jenom odložili,« odhalila.

Bibiho nezastaví

Zkorumpovaný pravicový izraelský premiér Benjamin »Bibi« Netanjahu voličům slíbil, že Izrael získá kontrolu nad částí Západního břehu včetně tamních (nelegálních) židovských osad. Přiznal ale, že k tomu potřebuje souhlas Washingtonu, který zatím nemá. Hebrejsky řekl 13. srpna, tedy v den ohlášení normalizační dohody: »Na mém plánu získat suverenitu v Judeji a Samaří s plnou spoluprací USA se nic nezměnilo. Stále jsem tomu oddán, nic se nemění…« Takže Palestinci vědí, před čím varují!

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.5, celkem 13 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-09-08 11:50
K Palestincům bezohledný plán jak anektovat palestinská území
nastartoval násilným vytvořením státu Izrael, bez dohody s Palestinou,
začal holokaustem a vyhnáním původního obyvatelstva a ve stejném
duchu pokračuje dodnes jen s tím rozdílem, že místo nosu OSN tam
nacpaly svůj špinavý rypák USA. A Ostatní včetně nás,
přicmrndávají. Kdo s čím zachází, ten s tím scházi. Boží mlýny
...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.