Ilustrační FOTO - Pixabay

Židle před Reichstagem. Kvůli migrantům

V přeplněném uprchlickém táboře Moria na řeckém ostrově Lesbos čeká na cestu do Evropy 13 000 lidí, pro které aktivisté v Berlíně připravili 13 000 židlí. Akce před budovou Spolkového sněmu je symbolickým vyjádřením ochoty německé občanské společnosti migranty přijmout.

ČTK to řekl Tareq Alaows z berlínské pobočky organizace Seebrücke, který manifestaci spoluorganizoval. Později odpoledne se zde pak uskutečnila levicová demonstrace proti přístupu německé vlády k běženeckým táborům.

Protirasistický den

»Pořádáme politickou akci v rámci protirasistického dne We'll Come United (Přijdeme jednotni). Stavíme zde 13 000 prázdných židlí jako symbolický akt za uprchlíky z tábora Moria,« řekl. »Tímto způsobem chceme sdělit, že tady máme místo pro lidi, kteří tam žijí. Zároveň žádáme politiky, aby umožnili přijetí uprchlíků z táborů na řeckých ostrovech a na dalších vnějších hranicích Evropy,« dodal.

Německo má podle Alaowse, který před lety do země přišel ze Sýrie, zdroje i kapacitu na to, aby běžence přijalo. Uvedl, že nyní je nutné jednat rychle nejen kvůli přeplněnosti tábora, ale také kvůli tomu, že se v tamním zařízení vyskytla nemoc COVID-19. »Spolková vláda se stále odvolává na evropské řešení, které ale není v dohledu. Evropské řešení tady prostě rychle nebude,« apeloval. »Jakékoli vyčkávání a taktizování není zkrátka odpovědné,« doplnil.

Ilustrační FOTO - Pixabay

150 obcí pro přijetí

»Přes 150 obcí již deklarovalo, že jsou připraveny běžence přijmout. Spolková vláda ale odmítla dvě žádosti od (levicového) Berlína a Duryňska, že běžence přijmou, zamítlo to ministerstvo vnitra. Chceme, aby spolkové země ihned podaly žádosti o přijímací programy. A Berlín s Duryňskem musí na rozhodnutí ministerstva vnitra podat žalobu. Odmítáme stávající blokační postoj spolkové vlády,« prohlásil Alaows.

Židle, z nich některé jsou černé, další naopak bílé či čiré a průhledné, před budovu Spolkového sněmu přivezlo několik kamionů. Na dotaz ČTK, kde pořadatelé manifestace tolik židlí sehnali, uvedl Alaows, že jsou od sponzorů. »Židle jsou financované soukromými dárci a s pomocí stovek lidí byly rozestavěny jako symbol připravenosti civilní společnosti běžence přijmout,« uzavřel.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1.6, celkem 20 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-09-08 23:05
Co jsme těm Němcům udělali, že už potřetí přivolávají na Evropu
pohromu?
velkymaxmilian
2020-09-08 12:54
Autorovi zprávy dle zkratky Romanovi Janouchovi z úvodu (odborně perexu)
vypadlo podstatné slovo:"...symbolickým vyjádřením ochoty
německé ISLÁMSKÉ občanské společnosti migranty přijmout". Co
dodat? "Bůh ochraňuj a udržuj "chudobu" v Česku",
nepřizpůsobivých už tady máme dost...
hajek.jiri51
2020-09-08 11:37
Tak že imigranti organizují demonstrace za přivítaní dalších
soukmenovců, které by měli němečtí občané živit, případně
prostřednictvím tlaku přes EU, které
diktují,"spravedlivě" přerozdělit. Hm. Němečtí občané
by měli především donutit svou vládu napravit i s jejími soukmenovci
to co na Středním a Blízkém východě, na podnět nevím koho, jen s
jistotou tuším, napáchali a umožnit všem návrat domů. Jinak je
evropswká "civilizace" v hajz ...! A my s ní.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.