Reklama
Ilustrační foto - wikimedia commons

Německo: automobilový sektor přestává být »růstovou lokomotivou« ekonomiky

Německý automobilový sektor zasáhla koronavirová krize více než jiná odvětví a jeho dosavadní problémy ještě prohloubila. Sektor tak po mnoha letech přestane být tahounem ekonomiky, uvádí se ve studii německého hospodářského institutu (IW), o které informuje deník Handelsblatt. Dopady nejvíce pociťují menší dodavatelé.

Nejprve zasáhlo výrobu aut přerušení globálních dodavatelských řetězců. »Nyní čelí odvětví poptávkovému šoku, ze kterého se vzpamatovává jen pomalu,« píše se ve studii.

Jen koncernu Volkswagen klesl v první polovině roku odbyt o 22 procent. Dceřiné značky Audi a Škoda Auto měly o čtvrtinu nižší tržby.

Velmi silně zasáhla koronavirová krize německého výrobce luxusních aut BMW. Zákazníkům ve Spojených státech firma dodala od začátku dubna do konce června 50 957 vozů, což představuje meziroční pokles o více než 39 %. Od začátku roku tam prodej klesl o 28 %.

Podle studie situaci zhoršily nadbytečné kapacity a technologické změny. »V důsledku se tak automobilový sektor ocitl poprvé po deseti letech před nutností personálních změn a jako růstová lokomotiva Německa prozatím vypadne,« píší autoři studie.

Zasaženy jsou hlavně menší dodavatelské firmy. Zatímco velké automobilové koncerny mohou přejít na výrobu elektromobilů, dodavatelé tuto možnost nemají.

Posledních deset let se přitom automobilový průmysl »vyvíjel výrazně lépe než zpracovatelský sektor jako celek«, a výrazně tak přispíval k růstu německé ekonomiky. Ještě stále má na hrubém domácím produktu Německa podíl téměř deset procent. Přímo a nepřímo odvětví zaměstnává 936 000 lidí.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.