Ilustrační foto - wikimedia commons

Uprchlický tábor na Lesbosu zničil požár

Přeplněný uprchlický tábor Moria na řeckém ostrově Lesbos v noci zničil požár. Úřady nehlásí žádné oběti na životech, několik lidí však utrpělo lehčí zranění, když se nadýchali kouře.

Řecká vláda po mimořádné schůzi vyhlásila na ostrově mimořádný stav, který zůstane v platnosti čtyři měsíce.

Záležitost sleduje i Evropská komise, kteráfdnes bude financovat přesun na pevninu 400 nezletilých, kteří byli v táboře bez doprovodu. V nevyhovujících podmínkách tábora žilo přes 12 000 lidí.

Požár zachvátil největší uprchlické zařízení v Řecku podle hasičů krátce po úterní půlnoci. Obyvatelé před plameny uprchli, mnozí s osobními věcmi. Řecká agentura ANA s odkazem na nejmenované zdroje informovala, že sami uprchlíci zažehli ve stanech několik ohňů, o jejichž rozšíření se pak postaral vítr. »Bylo to úmyslné, ty stany byly prázdné,« citovala agentura AFP místního představitele.

Ilustrační foto - wikimedia commons

Na ostrov dorazily policejní posily, aby pomohly zabránit uprchlíkům dostat se do města Mytilini, kam mnozí směřovali. Podle řeckých médií vytvořili policisté dva kordony. Jeden ve vzdálenosti asi 400 metrů od tábora. V této oblasti je nyní asi 4000 uprchlíků. Další blokáda je pak kolem tábora Kara Tepe, který se nachází blíž k Mytilini.

Tábor Moria byl od 2. září uzavřen, protože se u jednoho z obyvatel prokázala nákaza koronavirem. Od té doby tam bylo zjištěno 35 nakažených.

Německo coby nynější předsednická země EU požádalo, aby se unijní státy o uprchlíky postaraly. »Musíme co nejrychleji rozhodnout, jak Řecku pomoci,« řekl ministr zahraničí Heiko Maas. Jednou z možností je podle něj, že si členské státy uprchlíky z Morii rozdělí.

Všichni nově příchozí migranti na Lesbu, který se nachází v blízkosti Turecka, musejí od 1. března projít povinnou dvoutýdenní karanténou mimo tábory. Humanitární organizace varovaly, že kvůli nemožnosti dodržet v přeplněném zařízení hygienická pravidla se zřejmě počet infikovaných bude dál zvyšovat. Podle činitele místní policie se nyní kvůli požáru »všichni (utečenci) rozutekli a pozitivní případy se promíchaly s ostatními«.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Prokopic.Karel
2020-09-10 16:35
Všechno špatné je také k něčemu dobré. Myslím, že po tomto
"promyšleném činu" se i největší přítel německé
premiérky zamyslí. Pokud si pamatuji, tak určitou možností přijmout
migranta bylo to, že PROKAZATELNĚ pochází z VÁLEČNÉ OBLASTI. A tou
například Tunis není. Naštěstí pro Tunisany. Před lety jsem byl v
Tunisu. Už tenkrát tam byly "normální" mnohočetné rodiny a
tím pádem byl podíl mládeže do 25 let vysoce nadstandartní. Nyní, v
roce koronaviru je možnost obživy z tamní turistiky velmi
problematická.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.