Ilustrační FOTO - Pixabay

Po Tise na člunu z »jejích« odpadků

Plastové lahve, pneumatiky a konzervy... Maďarsko každoročně v letním měsíci srpnu pořádá závod loděk vyrobených z odpadků sesbíraných v korytu řeky Tisy, který v sobě spojuje sportovní klání a ekologii, píše agentura AFP.

Letos v létě se asi sto padesát účastníků shromáždilo na březích této řeky u hranic s Ukrajinou. Byli vybaveni ochrannými rukavicemi, holinkami a velkými koši. Sbírali všechno, co leží na dně, na březích a v přilehlých lesích v okolí řeky, které bývají zaplavovány. Tlakové hrnce, dveře od ledničky, rozbité deštníky... tohle všechno nakonec může být i jako odpad užitečné. Poté ale zbývá to nejtěžší: umně z tohoto materiálu vyrobit plavidlo schopné plout devět dní až ke vzdálenému cíli. Nejvyhledávanějšími pro tento záměr jsou plastové lahve, které pak ve velkých sítích fungují jako plováky.

Pohár PET

Cílem je doplout bez potopení s co největším objemem nasbíraného odpadu. »Všechna léta od roku 2013 začínáme tam, kde jsme skončili předešlou sezonu,« uvádí Attila Molnár, vynálezce této nezvyklé soutěže pojmenované Pohár PET. Ekologická flotila je většinou složena z dvanácti plavidel. Vyplouvá z malého kotviště, které je také postaveno z vyloveného odpadu, a zdolává osmdesát kilometrů dlouhý úsek tohoto přítoku Dunaje rychlostí deset až dvacet kilometrů za jeden den.

Nadlidský výkon

Je to dlouhá vzdálenost, zdůrazňuje László Helmeczi, starosta malého pobřežního města Záhony. »Je to nadlidský výkon,« vysvětluje nadšeně. Plavci se rovněž účastní programů pro obyvatele týkajících se ochrany životního prostředí. »Kultura vstupuje i pod vrby, království hmyzu a pavouků,« říká jedna z účastnic Dalma Farkašová. Zde se konají konference o fauně a flóře a o historii regionu, kde údajně zemřel král hunské říše Attila, přezdívaný Bič Boží.

Lidé vody

Ostatně značný počet soutěžících se po zbývající rok ochranou životního prostředí aktivně zabývá. »Jsme lidé vody,« říká čtyřicetiletý Victor Kocsis. Na soutěž se dostal se skupinou přátel a chodí sem už sedmý rok. Letos tak nasbírali v přírodě více než osm tun odpadků, téměř tolik co loni, ačkoli letos byla kvůli řádění koronaviru účast jen poloviční. »Myslím, že jsme za osm posledních let nasbírali padesát až šedesát tun odpadků,« soudí István Palko, spokojený, že k tomu osobně přispěl.

Dnes už i maďarská vláda uznává užitečnost této iniciativy, nad níž převzal záštitu sám maďarský prezident János Áder. Sponzoruje ji a doufá, že najde své následovníky. Zbývá už jen uchovat vyčištěné úseky čisté. Na to dohlíží vodní správa, především díky zdymadlům umožňujícím zachycovat odpadky na horním toku Tisy.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.