Ilustrační FOTO - Pixabay

S vysláním misí by měl souhlasit parlament

Stálá komise Poslanecké sněmovny pro Ústavu ČR nedoporučila návrh ústavního zákona týkající se vyslání, pobytu, průjezdu a přeletu ozbrojených sil v předloženém znění a vyzvala k hledání kompromisního znění i se zástupci Senátu po senátních volbách.

»Návrh, který dával vládě právo rozhodnout o vyslání zahraničních misí a až následně o tom informovat parlament v podstatě v neurčité době, nenašel v komisi podporu a byl odložen, což je samozřejmě dobrá zpráva,« řekl našemu listu člen komise, místopředseda ústavně právního výboru Stanislav Grospič (KSČM).

Stanislav Grospič (KSČM).

Komise se zabývala také návrhem ústavního zákona o celostátním referendu. Její členové v tomto případě vzali na vědomí, že byl připraven pozměňovací návrh zástupců čtyř poslaneckých klubů, který reaguje na dosavadní politické a právní výhrady, a nic tedy nebrání dalšímu projednávání návrhu v druhém a třetím čtení. »Jsem rád, že se nám podařilo dospět ke společnému pozměňovacímu návrhu, kde se zobecňuje naše právo hlasovat o zahraničních smlouvách, což považujeme za podstatné,« řekl Grospič. Je ale podle něj otázka, jak bude tato problematika dále projednávána na plénu Sněmovny.

K návrhům ústavních zákonů posilujících ochranu vody předsedkyně komise Kateřina Valachová (ČSSD) navrhla uspořádat na přelomu října a listopadu širší jednání komise za účasti odborníků a zástupců navrhovatelů.

Grospič konstatoval, že ve hře jsou dva návrhy týkající se této problematiky, jeden z dílny KSČM, druhý předložili poslanci KDU-ČSL. »Oba jsou velice podobné a v podstatě by na nich mělo být stavěno i při jakýchkoli dalších diskusích a úpravách,« shrnul Grospič.

U návrhu ústavního zákona zakotvujícího právo na nutnou obranu i se zbraní a připravovaného vládního návrhu novely ústavního zákona o bezpečnosti ČR, reagujícího na jarní zkušenosti s nouzovým stavem, komise projevila vůli se těmito návrhy dále zabývat, projdou-li prvním čtením na plénu Poslanecké sněmovny.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 19 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-09-11 10:54
V některých věcech by se mělo už konečně konat a ne pořád jen
jednat. Třeba ve věci zákona o referendu. Ten by měl viset nad hlavami
politiků jako Damoklův meč. A to především v otázkách
zahraničních smluv typu členství v NATO.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.