Francouzský prezident Emmanuel Macron. FOTO - Wikimedia commons

Macron ostře obvinil Turecko

Turecko už není ve východním Středomoří partnerem, s nímž by se dal vést plodný dialog. Před začátkem summitu zemí jižní části Evropské unie (MED7) v Ajacciu na Korsice to řekl francouzský prezident Emmanuel Macron.

EU podle něj musí vůči Turecku vystupovat jednotněji a jasněji.

»My Evropané musíme vystupovat jasně a tvrdě vůči vládě prezidenta (Recepa Tyyipa) Erdogana, která se nyní chová nepřijatelně,« uvedl Macron. Podle něj už Ankara není v oblasti východního Středomoří pro EU partnerem. »Evropa musí mít jednotnější a jasnější hlas,« dodal s tím, že je Francie připravena znovu zahájit s Tureckem »plodný dialog«.

Země středomořského křídla EU, mezi které kromě Francie patří i Portugalsko, Španělsko, Itálie, Malta, Řecko a Kypr, se schází v korsickém Ajacciu v době, kdy ve východní části Středozemního moře panuje napětí mezi Řeckem a Tureckem. Vyvolal ho spor o průzkum těžby ropy a zemního plynu, který Ankara zahájila v oblasti mezi Krétou a Kyprem. Řecko považuje postup Turecka za narušení své suverenity. Turecké průzkumné vrty ve východním Středomoří se nelíbí ani Kypru.

Právě suverenitu členských zemí EU a dodržování mezinárodního práva označil Macron za nepřekročitelnou hranici. »Francouzská pozice byla v uplynulých měsících důsledná, situaci jsme neeskalovali,« zdůraznil Macron. Francie na konci srpna vyslala do oblasti východní Středomoří tři stíhačky Rafale a jednu fregatu s vrtulníkem, které se účastnily společného vojenského cvičení s Řeckem, Itálií a Kyprem.

V Ajacciu se s Macronem setkali zástupci šesti zbývajících členských zemí skupiny MED7. Jeden z nich, řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, v rozhovoru s listem Le Monde řekl, že unijním premiérům a prezidentům na zářijovém mimořádném summitu nezbude nic jiného, než uvalit na Turecko »významné sankce«, pokud nepřijde »k rozumu«.

Macron a Mitsotakis by mohli na summitu jednat také o situaci v řeckém uprchlickém táboře Moria na Lesbu, který ve středu zničil rozsáhlý požár. Francouzský prezident řekl, že chce spolu s Německem přesvědčit další evropské země, aby přijaly migranty z tábora, kteří se ocitli bez přístřeší. Přesídlovací program se má týkat především nezletilých.

(čtk)

(Další informace na)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-09-11 11:20
Nějak tomu natahování EU - Turecko nerozumím. A co na to NATO?
Nezačnou teď hořet tábory jako na běžícím pásu? Když už se EU
podílelo - i přes členství svých členů v NATO ovládaném USA na
vyvolání imigrantské vlny, samo proti sobě, nemělo by se teĎ snažit
o její obrácení, byť proti vůli podivného "bratra" za
Atlantikem?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.