Panský dvůr Pazo de Meirás. FOTO - Wikimedia commons

Soud: Frankovi potomci musí vrátit usedlost

Bývalé letní sídlo někdejšího diktátora Franciska Franka na severozápadě Španělska je majetkem státu a vnukové zesnulého generála ho musí bez náhrady odevzdat. Rozhodl o tom soud v galicijském městě Coruňa. Proti verdiktu, o němž v minulém týdnu informovala místní média, se lze ještě odvolat.

Soudkyně Marta Canalesová vyhověla stížnosti státu podané v loňském roce v létě, podle níž Franco v roce 1938 za občanské války nabyl usedlost zvanou Pazo de Meirás podvodem. Panský dvůr postavený koncem devatenáctého století patřil tehdy potomkům španělské spisovatelky a feministky Emilie Pardové Bazánové.

Od ní jej koupila organizace ustavená v tomtéž roce za tímto účelem, která na nákup nemovitosti uspořádala doslova vynucenou sbírku od místních obyvatel. Podle zveřejněného verdiktu ale byl dar adresován »šéfovi státu«, a tedy nikoli osobně Francisku Frankovi Bahamondemu. Tento dar se navíc Franco v roce 1941 snažil podvodně zlegalizovat kupní smlouvou.

Návštěva Heinricha Himmlera ve Španělsku v říjnu 1940. Franco druhý zprava.. FOTO - Wikimedia commons

Kulturní dědictví

Novogotickou usedlost galicijská vláda v roce 2008 prohlásila kulturním dědictvím, což znamená, že ji měli potomci Franka minimálně čtyřikrát měsíčně zpřístupnit veřejnosti.

Generál Franco, který Španělsku vládl od roku 1939 a zemřel v roce 1975, má ve Španělsku stále hodně příznivců. Obdivují ho mimo jiné jako velkého obránce katolické víry proti komunistům či za to, že ušetřil zemi bojů ve druhé světové válce. Diktátor Franco ovšem pučem v roce 1936 rozpoutal válku občanskou, v níž za tři roky zemřelo půl milionu lidí.

Další proces

Frankovi potomci se loni se španělským státem soudili také kvůli exhumaci ostatků svého předka. Ty byly nakonec v loňském říjnu po 44 letech exhumovány z památníku v Údolí padlých nedaleko Madridu a přemístěny na hřbitov na madridském předměstí El Pardo, kde je pohřbena i Frankova manželka. O exhumaci rozhodla v roce 2018 vláda a schválil ji i parlament.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-09-12 13:52
Jednou se bude takto restituovat národní majetek i zde.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.