Reklama
Rozhovor Haló novin s Václavem Benešem, kandidátem KSČM do Senátu ve volebním obvodu číslo 6 - Louny

Budu podporovat rozvoj regionů

Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodl kandidovat za KSČM v blížících se volbách do Senátu?

Byl jsem k tomuto kroku přemluven…

Jaké jsou největší problémy území, za které se ucházíte o post senátora? Jak byste jako senátor mohl a hlavně chtěl lidem, kteří zde žijí, pomoci?

Odpověď soustředím na obce, kde chybějí peníze na odkanalizování obcí a vodovody, na místní komunikace a chodníky. Velký otazník je nad udržitelností pošt – snahou je, aby tuto službu zajišťovaly obce (PARTNER). Také na dostupnost praktického a zubního lékaře, zachování prodejen s potravinářským zbožím atd.

Pokud se stanete členem horní komory parlamentu, jaké oblasti byste se chtěl věnovat především a proč?

Jako dlouholetý zastupitel a starosta hlavně rozvoji regionů, zejména obcí, kde není dobudována infrastruktura. Dále je mi blízká problematika jaderné energetiky a jsem velikým zastáncem budování vodních elektráren.

Jakou připravujete volební kampaň? Máte nějaké motto?

Ve volební kampani budu voliče seznamovat se svými programovými body, které jsou jasné a stručné. Motto je: Budu podporovat rozvoj regionů.

Vzhledem k tomu, že jste starostou Blatna od roku 2006, je zjevné, že motto není planým slibem. Jak jste se propracoval na pozici starosty?

V roce 1990 jsem »povýšil« z postu zastupitele na místostarostu a po volbách v roce 2006 jsem vytvořil poprvé tandem s Evou Kolibačovou, tehdy ještě kandidující za SNK. Tato spolupráce v rolích starosta – místostarostka pokračuje dodnes, od roku 2010 na společné kandidátce.

Za tu dobu se v Blatně dokončilo mnoho investičních akcí. Připomeňte, prosím, ty nejdůležitější.

Úplně první bylo dětské hřiště. Když jsem nastupoval do funkce v roce 2006, tak jsem kvůli nedostatku dětí musel zavřít naši školu. To nebyl dobrý začátek. Budova školy nějaký čas sloužila jako mateřská škola, v lednu 2014 jsme v sousedství otevřeli nově postavenou školku s kapacitou 24 dětí. Budova původní školy byla přestavěna na Bytový dům pro seniory, z 12 bytů je momentálně jeden volný, podmínkou přidělení je soběstačnost, ale je možnost některé služby objednat. Dále bylo vybudováno víceúčelové sportovní hřiště pro 14 sportů, které je hojně využíváno, a zrekonstruován kulturní dům.

To jste ale přeskočil rok 2011, kdy proběhla stavba, která dnes už vlastně není vidět a jako správný poklad je ukryta pod zemí…

Největší akcí jak z pohledu finanční náročnosti (33,5 mil. Kč), tak i rozsahem prací, je vodovod, který podstatným způsobem zlepšil dodávku kvalitní vody do domácností. Původně jsem chtěl zároveň dělat i kanalizaci, ale to bylo finančně nad rámec našich možností.

A co chystáte?

Hlavním úkolem je celková rekonstrukce návsi včetně parkování a klidové zóny. Pokračovat bude rekonstrukce povrchů místních komunikací v návaznosti na projekty chodníků. Nyní čekáme na předání projektové dokumentace – situace kolem COVID-19 vše zbrzdila.

To vše asi není zadarmo. Co vaší obecní »kase« pomáhá?

Jsme-li u financí, je nutno připomenout, že Blatno je jedno z míst, kde se v lokalitě Čertovka uvažovalo o místě pro hlubinné úložiště radioaktivních odpadů. Trvali jsme ale na podmínce, že průzkumy proběhnou ve všech lokalitách v ČR a že obce budou mít vůči úložišti právo veta, pokud ho nebudou chtít. Mně osobně průzkumy či úložiště nevadí, jaderný odpad z atomových elektráren, které vyrábějí velkou část elektrické energie u nás, se musí někam umístit. V neposlední řadě za průzkumy obce získávají také finanční kompenzace. Rada Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) již zúžila počet lokalit, Čertovka mezi nimi není.

Například školka stála šest milionů korun. Z toho čtyři miliony poskytla ze svého grantu společnost NET4GAS, jejíž dálkový plynovod GAZELA obec obepíná. Finišuje stavba Vysokotlakého plynovodu DN 1400 CAPACITY, který je v souběhu s plynovodem GAZELA. Obec od společnosti dostala 30 milionů jako odškodnění za omezený územní rozvoj obce, za negativní dopady stavby a ve formě grantů.

A pomalu se vrátíme k volbám. Budete obhajovat mandát a znovu kandidujete do krajského zastupitelstva, kde jste předsedou komise pro sport a volný čas. Jak je to ve vaší obcí z tohoto pohledu?

Trochu těžce nesu, že Blatno zmizelo z fotbalové mapy. Je to vlastně jednoduché – nejsou »lidi«… Ale není to jen problém Blatna, ale vlastně celorepublikový. Třeba Baník Most má sice dost žáků, ale problémy s dorostenci. Je to dobou, zájem o klasické sporty klesá. U nás naštěstí funguje alespoň zájem o zmiňované víceúčelové sportovní hřiště, zejména tenis a volejbal. Pořádáme již tradiční turnaje v nohejbalu a volejbalu.

Jsme zpátky u senátních voleb. Ve vašem volebním obvodě se budou o senátorské křeslo ucházet místostarosta Loun Milan Rychtařík (ANO); Daniel Pitek za hnutí SENÁTOR 21 s podporou Pirátů, Zelených a Liberálně ekologické strany (LES); Vladimír Drápal za koalici ODS, TOP 09, KDU-ČSL a Klubu angažovaných nestraníků; starosta Rané Jaroslav Veselý za hnutí UFO a ProMost, tedy dvojkoalici Lepší Sever; za Trikolóru starosta Postoloprt Zdeněk Pištora; zastupitel Rakovníka Ivo Trešl za STAN nebo bývalý poslanec a předseda hnutí Severočeši Bronislav Schwarz. Obhajovat bude i současná za ANO zvolená senátorka Zdeňka Hamousová – tentokrát za Unii pro sport a zdraví. Jak své protikandidáty hodnotíte a jakou vůči svým soupeřům zaujmete strategii?

Některé kandidáty na senátora znám, taktiku a strategii budu volit podle jejich vystupování.

Voleb do Senátu se účastní obvykle dost málo voličů. Proč to podle vás tak je, a jak a čím budete na voliče apelovat, aby jich přišlo víc?

Je pravdou, že Senát trpí u občanů nechutenstvím, proto nízká účast ve volbách do této ústavní instituce. Co udělat, aby přišlo více voličů? Třeba ústavní změna – jen spojení voleb s hlasováním o zrušení Senátu např. formou referenda – by zvedla volební účast. Mezi mé programové priority patří snížení počtu senátorů například na 43 – každý kraj by tak měl nejméně tři senátory.

Jaký výsledek budete považovat za svůj volební úspěch?

Ve volbách do Senátu je to jasné, být zvolen.

Zbyšek KUPSKÝ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.2, celkem 5 hlasů.

Zbyšek KUPSKÝ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.