Ilustrační FOTO - Pixabay

Mapa zelená i oranžoví

V druhém oranžovém stupni rizika nákazy novým typem koronaviru jsou po aktualizaci tzv. semaforu ministerstva zdravotnictví vedle Prahy nově okresy Beroun, Kladno, Kolín, Praha-východ a Uherské Hradiště.

V pěti nově oranžových okresech bude od pondělí 14. září podobně jako nyní v hlavním městě omezena otevírací doba stravovacích zařízení. Restaurace a bary budou muset mít každý den zavřeno mezi půlnocí a 6.00. Omezení provozu se bude týkat i všech ostatních středočeských okresů, i když jsou v mapě zelené, informovala mluvčí tamních hygieniků Dana Šalamunová.

Do zeleného stupně pohotovosti, který značí výskyt nákazy bez komunitního přenosu, se nově posunuly regiony napříč republikou s výjimkou slezských. Místo dosavadních deseti je takových oblastí 40. Zeleně jsou nově zbarvené okresy Benešov, Kutná Hora, Mladá Boleslav, Nymburk, Rakovník, České Budějovice, Český Krumlov, Písek, Strakonice, Tábor, Plzeň-město, Plzeň-jih, Rokycany, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Litoměřice, Louny, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Hradec Králové, Náchod, Trutnov, Chrudim, Pardubice, Svitavy, Jihlava, Pelhřimov, Žďár nad Sázavou, Brno-město, Brno-venkov, Olomouc, Prostějov.

»Nejzatíženějšími regiony jsou Praha a Středočeský kraj, kde se objevuje počátek komunitního šíření. Ohniska nákazy evidujeme také v ostatních regionech, kde jsou však zdroje nákazy dohledatelné a virus se nešíří komunitně,« uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Rekordní počty odhalených pozitivních případů z posledních dnů podle ministerstva zdravotnictví korespondují s velkým objemem prováděných testů. »Nárůst počtu pozitivně diagnostikovaných osob se týká většiny okresů, nejde již o omezený počet ohnisek nákazy,« uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný, činí aktuálně 1,35. »Stále jde tedy o kontrolované šíření nemoci, lineární, nikoli exponenciální,« ujistil Dušek. Za pozitivní označuje i to, že plošně nejsou zasaženy zranitelné skupiny obyvatel. Lidé přes 65 let tvoří asi deset procent záchytů, v případě lidí přes 75 let je to méně než pět procent. Většina nově diagnostikovaných pacientů nemá příznaky nebo má lehký průběh nemoci.

Praha, která byla v posledním týdnu jediným oranžovým regionem na mapě, zůstává podle ministerstva nejvýznamnějším lokálním ohniskem. Tamní pozitivní testy tvoří zhruba čtvrtinu z celé ČR. Z větší části se týkají mladší a střední generace. V případech, kde se podařilo objasnit zdroj nákazy, je nejčastější přenos viru v rodině, na pracovišti, na společenských akcích či ve sportovních klubech. Za nejrizikovější označuje ministerstvo hromadné akce a společenské soukromé akce. »Apeluji proto na všechny občany, aby zvážili jejich návštěvu a dodržovali základní hygienická pravidla,« řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová. Podle resortu mají kapacity nemocnic velkou rezervu a dostačují pro aktuální vývoj nákazy.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Také hygienické stanice podle premiéra Andreje Babiše (ANO) trasování kontaktů lidí nakažených koronavirem zvládají. Pomoc policistů, kterou nabídl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), nepotřebují, řekl premiér po jednání centrálního štábu zřízeného pro dohled nad opatřeními. Policie se podle Babiše má hlavně věnovat hlídání toho, zda lidé dodržují povinnost nosit roušky.

Hamáčka Babišova slova ale udivila. Podle něj na čtvrtečním jednání požádala hygienická služba o výpomoc dvou set policistů. »Pokud se situace přes noc změnila a již nejsou potřeba, je to dobrá zpráva,« uvedl s tím, že ho takový obrat nicméně překvapuje.

Hlavní hygienička Rážová České televizi řekla, že navyšuje pomoc armády i civilních mediků. »Teď pomáhají navyšovat kapacitu v Praze i kolegové z dalších hygienických stanic, intenzivně jednáme také s dalšími fakultami, které poskytují nelékařské vzdělávání,« uvedla.

Nárůst potvrzených případů nemoci COVID-19 v ČR dosáhl podruhé v tomto týdnu rekordní hodnoty. Ve čtvrtek přibylo 1382 nakažených, úterní rekord byl překonán o více než 200 případů. Aktuálně se s nemocí potýká 11 178 lidí. V nemocnicích je podle posledních údajů 249 lidí s prokázanou nákazou, stav 64 z nich hodnotí lékaři jako vážný.

Babiš uvedl, že čísla zřejmě ještě stoupat budou, stejně jako se to děje v Evropě. Smrtnost nemoci ale podle statistik srovnávajících situaci na jaře, v létě a nyní klesá, doplnil. »Trend je jasný, je třeba, aby se lidi nebáli, abychom je neděsili, vir tu je, díky bohu není tak smrtelný,« uvedl.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.