Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Žluté vesty po měsících vyšly do ulic, zadrženo bylo 193 lidí

Příznivci hnutí žlutých vest ve Francii obnovili své protesty proti vládě a prezidentovi Emmanuelu Macronovi, které byly utlumeny kvůli koronavirové krizi. Agentura AFP uvedla, že v Paříži vyšly do ulic stovky lidí. Policie 193 z nich zadržela a proti demonstrantům použila také slzný plyn.

Organizátoři demonstrací doufají, že se čerstvých protestů v různých městech Francie zúčastní tisíce lidí. V částech pařížského centra, jako na hlavní třídě Champs-Elysées, policie demonstrace zakázala. Dočasně byly uzavřeny také některé stanice metra.

Protestující se shromáždili na dvou pařížských náměstích a vydali se na pochody schválené policií. Bezpečnostní síly zakročily slzným plynem, když se účastníci jednoho z průvodů odchýlili od vytyčené trasy a někteří z nich zapálili odpadkové koše a auto.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Protivládní protesty žlutých vest začaly v listopadu 2018. Na první demonstraci přišlo 280.000 lidí, postupně ale podpora veřejnosti klesala. Část požadavků žlutých vest přejali odboráři, kteří ochromili provoz ve Francii na přelomu loňského a letošního roku. Těm se nelíbila především plánovaná důchodová reforma. S pandemií a celostátní karanténou, která ve Francii začala v polovině března, ale utichly i jejich hlasy.

Obnovené protesty přicházejí v době, kdy se Francie potýká s druhou vlnou nákazy. Ve čtvrtek francouzské úřady zaznamenaly téměř 10.000 nových případů nemoci covid-19.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 8 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-09-13 22:35
Kdy budou zavedeny sankce? Popř. vyhlášena nad Francií bezletová
zóna?
hajek.jiri51
2020-09-13 12:04
Z "několika stovek" 200 zatknout, to je skvělý poměr. Stát
se to v Minsku to by bylo řevu. "Diktatura" za
"demokracií" evidentně zaostává.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.