Kníže se klaní před Vystrčilem. Až tak hluboko klesl?

Není od věci se pozastavit nad výrokem Karla Schwarzenberga, kterým vzdává hold proslovu předsedy Senátu Vystrčila pronesenému na akademické půdě tchajwanské univerzity, když prohlásil, že to byl výborný, osobní projev, v němž bylo řečeno vše a nebylo v něm nic zbytečného. Dodal, že se klaní panu předsedovi a blahopřeje mu. Tento projev by si, podle pana Schwarzenberga, měl přečíst každý Čech. Nuže, rady pana knížete jsem uposlechl a projev si přečetl. Uf, to je síla!

Za jistých okolností bych asi k projevu zaujal stejné pozitivní stanovisko či názor jako pan Schwarzenberg, snad jen s výjimkou toho klanění. Říkám-li, že za jistých okolností, pak to znamená, že bych ovšem nutně musel zastávat stejné politické, ideologické a také nezanedbatelné prospěchářské (řiťolezecké) názory a postoje k západní euroatlantické zahraniční politice (kromě jiného), jako to činí pánové Vystrčil, Schwarzenberg, Fiala a ostatní pravicoví politici z ODS, TOP 09, STAN nebo KDU-ČSL.

Musel bych také provokačně demonstrovat úmysl neakceptovat mezinárodní dění a politickou situaci, mezinárodní smlouvy, podporovat antičínskou, resp. antiruskou politiku podle představ a direktiv našeho nového velkého přítele, ochránce demokracie a lidských práv, USA. Musel bych být úplný debil, abych si neuvědomil důsledky, které mohou následovat v případě nerespektování vnitřní politiky Číny, která jak známo považuje Tchaj-wan za součást státu, čínského politického vlivu, byť na Tchaj-wanu existuje, ve srovnání s Čínou, poněkud odlišný společenský a politický, de facto (stejně jako u nás) svérázný demokratický režim. Nicméně faktem zůstává, že z mezinárodního hlediska je Tchaj-wan považován za součást jedné Číny, což si pan Vystrčil svérázně přizpůsobil svým potřebám, jen aby mohl provokativně a s velkou slávou stejně smýšlejících politiků na Tchaj-wanu tuto zemi navštívit.

Pan Schwarzenberg »vysekl« panu Vystrčilovi velkou poklonu, když prohlásil, že se před ním klaní. Jistě to neznamená, že by až tak chtěl projevit souhlas s obsahem proslovu na tchajwanské univerzitě, spíše tím chtěl všem navzdory podpořit jeho cestu na Tchaj-wan, se kterou, jak známo, nesouhlasili jak prezident Zeman a premiér Babiš, tak samotný ministr zahraničí Petříček. Postoj pana knížete Schwarzenberga není nijak překvapující, protože všechno, co je v zájmu USA, je pro něj důvodem k pozitivnímu postoji. A jak víme, ministr zahraničí USA M. Pompeo při své návštěvě ČR, potažmo Senátu Parlamentu České republiky, s velkým porozuměním podpořil cestu předsedy Senátu Vystrčila na Tchaj-wan. Už třeba jen proto, že tato cesta je nepochybně v zájmu politiky USA, protože to způsobí politickou (potažmo ekonomickou) roztržku mezi ČR a Čínou, což se USA tzv. velmi »hodí do krámu«.

V projevu proneseném panem Vystrčilem není rovněž nic, co by se od politika, odchovance proslulého »odéesáka«, předchozího předsedy Senátu J. Kubery nedalo předpokládat. Vlezdopr… jak do americké, tak i do tchajwanské řitě trčí jako sláma z bot z každého odstavce jeho proslovu. Upřímně řečeno, některé pasáže jeho projevu sice odpovídaly pravicové realitě, jiné jako by byly světovým unikátem v přechodu české společnosti »z komunistického režimu« do demokracie, tedy způsob, který je prý tolik podobný přechodu k demokracii na Tchaj-wanu, a konečně i velmi pochlebovačné konstatování, kolik toho prý máme společného.

Popravdě řečeno, tolik společného toho zase není, přesněji je toho pramálo. Jenže předseda Vystrčil ve svém proslovu stavěl především na tzv. realizaci a budování současného období nastolení demokracie, lidských právech a svobody, počínaje »sametem« 1989, aby to předchozí »komunistické období« budování válkou zdevastovaného Československa 1945-1989 zmínil, kromě vyzdvižení činnosti disidentů v čele s V. Havlem, jen jako pomíjivý, nic neříkající pohled z okna jedoucího rychlíku.

Pan Vystrčil v proslovu také zmínil i dojemné okamžiky, které byly vyvolány úmrtím J. Kubery, neopomněl také zmínit ničím nepotvrzenou domněnku, že jeho skon mohl být způsoben tlakem, který byl na něj vyvíjen ze strany Číny a Hradu poté, co vešlo ve známost po jeho rozhodnutí vykonat cestu.

Zda pan Vystrčil uronil slzu, těžko říct, faktem ale zůstává, že seč mu síly a možnosti stačily, prezentoval se nejen jako velký (falešný) přítel Tchaj-wanu, ale dokonce se prohlásil za »Tchajwance«. Jestli mu tchajwanské, byť jen čestné občanství bylo oficiálně přiznáno nebo ne, není také známo, ale je možné, že díky tomu může mít na Tchaj-wanu dveře vždy otevřené. To ovšem za předpokladu, že mu je Čína rázně nezabouchne před nosem. A nejen jemu, ale i jiným, které Vystrčilův vzdor ze strany Číny postihne.

Pan kníže ze Schwarzenbergu se holedbá tím, že (nepochybně jen virtuálně) se klaní před páně Vystrčilovým projevem, ve kterém podle jeho názoru bylo řečeno vše a nebylo v něm nic zbytečného. Konstatování, o kterém by bylo možno nejen dlouho diskutovat, ale také s mnohým zásadně nesouhlasit. Říkáme-li, že jsme demokratický stát, říkáme-li, že ctíme lidská práva a svobodu projevu, pak je namístě také říct, že pan Vystrčil se vedle již zmíněného pana Schwarzenberga, pana Bělobrádka, pana Hermana a především samotného Václava Havla, svou cestou na Tchaj-wan zařadil do řad morálních zaprodanců, kterým je zcela evidentně bližší západní, krví potřísněné triko než český vlastenecký kabát.

Pan Schwarzenberg vyjádřil svůj osobní, ryze prozápadní názor. Jsme v pomyslné demokracii, nechme pana knížete s jeho právoplatným názorem v poklidu, zamysleme se však nad faktickými důsledky a dopady páně Vystrčilovy cesty na Tchaj-wan. Ta je projevem naprostého vlasteneckého selhání, opovrhováním české státní a mezinárodní oficiální politiky, projevem osobní ješitnosti, licoměrnosti, zpupnosti, sobectví, ale i pokrytectví a bezmezné nadutosti. Pokud se pan předseda Senátu Vystrčil svým malým vzrůstem cítil ve společnosti (obrazně řečeno) handicapován, pak jeho cesta na Tchaj-wan jej větším rozhodně neučinila. Pravda, z politického hlediska sice může někomu jeho vyvzdorovaná cesta na Tchaj-wan připadat jako velkorysá, což by mohlo pana Vystrčila učinit větším (!?) politikem. Zda v tom pozitivním či negativním smyslu, nechme stranou a nechť si každý úsudek učiní sám.

Já osobně s jeho cestou, natož s jeho projevem, demokraticky vyjádřeno, rozhodně nesouhlasím. Ostatně, ta cesta na Tchaj-wan, cui bono? Česku rozhodně ne (tedy kromě pana Vystrčila a jeho kolegů)!

Jiří BAŤA


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 162 hlasů.

Jiří BAŤA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pelcman.vaclav
2020-09-17 18:53
Nevím jak je možné, že se někdo může podivit, že jakýsi
černokněžník někam klesl v oblasti morálky. Takový bonmot, v tomto
případě, je irelevantní. Je třeba se hlavně podivit jak hluboce
klesli voliči, kteří nějaké černokněžníky, a ostatní podvodníky
zvolili aby se jiní podivovali, že jsou jací jsou geneticky.
Prokopic.Karel
2020-09-15 14:26
Mám úctu ke starším dorostencům i k příslušníkům středověkých
tzv. aristokratických rodů. Pokud by ten pán ale nedělal (bohužel)
jistou dobu i ministra věcí zahraničních. Takový ministr, to je sice V
PRINCIPU (všeobecně) klasa. Ale on především - z povolání (opakuji:
z povolání) MUSÍ KONZULTOVAT SVOJE STANOVISKA S PREZIDENTEM, PŘEDSEDOU
VLÁDY A PŘEDSEDOU PARLAMENTU. Názory těchto tří funkcionářů MUSÍ
BÝT V ZÁSADĚ V SOULADU, OPAKUJI: V SOULADU. Tenhle sklerotický starý
dědek (nic jiného už není) by do všeho neměl CeKat (vyměňte si
velká písmena). Je mu líto, že ta "jeho" partaj půjde do
kytek. Je jeden z výroků, který zní (pan cenzour promine - (jenom
cituji pana Wericha: "Mládí není žádná zásluha. Protože
staří blbci, ti dřív byli mladými blbci). Šéf pražské radnice je
typický příklad: rád naštvává velmoci jako je Čína a Rusko.
Každá legrace něco stojí, bohužel ...
fronda
2020-09-14 22:27
Nějaká spektakulární akce je občas potřeba. "Mravenčí
práce", o které nikdo neví, je k ničemu. To dokládají i
výsledky voleb KSČM.
velkymaxmilian
2020-09-14 21:31
rosemil71: Prostě proto, že soudruzi nemají žádné smysluplné téma.
Jinak se chlapče svým slovníkem "namrd" blížíš hovadu z
Řeporyjí. Co tak zalézt do své rudé nory s držet konečně hubu
demente.
rosemil71
2020-09-14 19:54
Ach jo.Proč se někdo z levice vůbec zabývá mamrdy,jako jsou Hajný,či
Hřib?
svaty_vaclav
2020-09-14 11:27
Hřib se poučil na Tchaj-wanu jak bojovat proti covid-19. Teď má
výsledky, v Praze je nejvíc nakažených. Spolupráce s Tchaj-wanem
přinesla prokazatelně výsledky. Mockrát děkujeme.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.