Cena zdraví

Snad každý, i ten, kdo se snažil koronavirovému šílenství vyhnout, ví o tom, že nakažených přibývá raketovým tempem. Vrátily se roušky, uzavřely se noční kluby. Jedni remcají, že jde o omezování svobody, druzí remcají, že opatření přišla pozdě a jsou slabá.

Jak to, že z ukázkové země, která se z počátku bránila tak úspěšně, jsme se nyní stali zemí s prakticky největším počtem nakažených na sto tisíc obyvatel?

Naše první reakce byla prudká, silná a nutno říci, že efektivní. Ale byla extrémně drahá. Nejen státní rozpočet dostal zabrat, ale na dno si sáhli i mnozí menší podnikatelé, mnozí zaměstnanci i mnohé rodiny. Ale většina z nich, o kterých vím, přežila. Ano, byli nuceni sáhnout do úspor, jeli z rezerv, tak jako stát. Ale udrželi se. Léto pak mnohé zachránilo. Ale těch pár měsíců běžného ekonomického života neumožnilo těm, kteří se »vykorunkovali«, aby si stihli vytvořit rezervu novou. Mnozí sotva pozalepovali vzniklé díry v rozpočtu.

Ale mám pocit, že ti, kteří nyní klečí panu premiérovi na krku, mezi ně nepatří. Tam nahoře plavou větší ryby. Z chování pana premiéra i ministrů je ale víc než jasné, že původní snahy o zdraví obyvatel ČR dnes nejsou prioritou. Dnes je prioritou ekonomika, která se podle stále opakované mantry pana premiéra Babiše »…nezastaví. Nemůžeme si dovolit zastavit ekonomiku.« Kolik lidí musí být nemocných, aby názor změnil?

Je jasné, že peníze jsou to jediné, co dnes hýbe světem. Upřímně jsem čekala už dávno, že se omezí shlukování lidí, opět se zavedou nízké počty lidí na společenských akcích či se kulturní a jiné akce zruší úplně. U nás selský rozum funguje a Den tisku byl zrušen. Byť se koná pod otevřeným nebem. Ale mnoho dalších akcí jede. Pořadatelé už si nemohou dovolit čekat, potřebují zisky.

Jsou ale zisky skutečně důležitější než zdraví? Jsme na začátku druhé vlny a z chování veřejnosti je více než jasné, že bude hůř. Každý den potkávám další a další lidi bez roušek i tam, kde mají být. Konají se akce, sice pod otevřeným nebem, ale i tam jde pití i jídlo z ruky do ruky, lidé si užívají společnosti a zábavy ve velkých skupinách. Následky se budou projevovat až za týden, dva…

Chápu, že mnozí mají na zábavě pro veřejnost postavený byznys plán. Půjde ale za nimi pak zodpovědnost za šíření nemoci a náklady na léčbu, prokáže-li se, že na jejich akci došlo k masivnímu šíření? Těžko. Zaplatíme to my všichni. Já to ale platit nechci. Zodpovědnost vlády řídí peníze, a tak je na nás, zda budeme své zdraví rozumně chránit.

Helena KOČOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.3, celkem 51 hlasů.

Helena KOČOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


salekiv
2020-09-16 19:24
Je to bezbřehá naivita paní Kočové nebo záměr, kterým tu staví do
protikladu údajné zisky na jedné straně a zdraví občanů na straně
druhé. To, že ty zisky, které jsou mimochodem v dnešní době
většinou poměrně mizivé, vznikají teprve poté, co jsou uspokojeni
platy zaměstnanci, odvedeno sociální a zdravotní pojištění a daně
ze zisku, ji zřejmě úplně uniká. Pokud jsou pro ní peníze
nedůležité, pak nechápu, proč mají komunisté ve svém programu
navyšování důchodů, minimální mzdy, masívní navyšování
příspěvků do školství, zdravotnictví, sociálních dávek apod.
Vypadá to, že pro některé naivky jednoduše peníze rostou na stromě.
velkymaxmilian
2020-09-16 16:30
Soudružko Kočová nedělejte z lidí voly. "Den tisku" alias
Haló novin nekonáte z důvodů "zdravého rozumu", ale jednak
nemáte kde, Křižíkova fontána na Výstavišti je v revitalizaci a
hlavně by vám v Praze nikdo na akci nepřišel. Historicky tradiční
"Setkání pod Kunětickou horou" s účastí až 10.000 lidí, a
to po listopadu 1989 patří již dávno minulosti. Letošní oficiální
zahájení předvolební kampaně KSČM spojené se setkáním ve
Svojšicích bylo zajímavé pouze nebetyčnou drzostí Haló novin, které
tam "viděly" tisícovku účastníků. Maximálně šest
stovek,a to i s organizátory, tlachaly a představenými kandidáty
odpovídá realitě a je ještě milosrdné...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.