Laschet vyhrál, ale nemusí to stačit

Premiér západoněmeckého Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet získal vítězstvím v nedělních komunálních volbách oporu pro své ambice postavit se do čela Křesťanskodemokratické unie (CDU), a ucházet se tak příští rok o kancléřský úřad po odcházející Angele Merkelové.

Píšou to německá média. Zda mu ale volební výsledek, který byl pro CDU v této spolkové zemi v komunálních volbách nejhorší od roku 1946, v cestě do kancléřství pomůže, jisté vůbec není. Mezi příznivci CDU se těší jen malé podpoře.

»Laschet se směje. To je nedělní výsledek,« napsal portál Der Westen o spokojeném zemském premiérovi, který vítězství vnímá i jako uznání svého postupu proti koronaviru.

fo]

CDU ve volbách získala 34,3 % hlasů, což je o 3,2 procentního bodu méně než v komunálním hlasování v roce 2014. I když se výsledek s více než 30 procenty zdá jako drtivé vítězství, tak německá média připomínají, že CDU si v komunálních volbách v Severním Porýní-Vestfálsku nikdy nevedla hůře. Dosavadní nejhorší výsledek zde strana zaznamenala v roce 1952, kdy obdržela 35,6 % hlasů. V minulosti zde byla zvyklá i na podíl více než 40 % hlasů a v roce 1999 dokonce na 50,3 %.

Města slabinou

I tak ale německá média hodnotí nedělní výsledek jako vítr do Laschetových plachet a jako povzbuzení ho vidí také agentura Reuters. Bývalý šéf poslanců CDU/CSU Friedrich Merz, který se jako Laschet chce v prosinci ucházet o vedení CDU, však poukazuje na hořkost vítězství.

Merz varoval před přehlížením slabého místa, kterým byl neúspěch CDU ve velkých městech. »CDU potřebuje koncept, jak k těmto výzvám přistupovat,« řekl Merz. »Volby do Spolkového sněmu v roce 2021 se jen na venkově vyhrát nedají,« dodal.

Upozornění Merz směřoval na úspěch ekologické strany Zelení, která zaznamenala razantní růst podpory u obyvatel velkých měst. Podpořilo ji 20 % hlasujících, což bylo oproti roku 2014 o 8,3 procentního bodu více. Její baštou se nyní staly Cáchy, které jsou Laschetovým rodným městem.

Ve výzkumu poslední

Mnoho důvodů k optimismu Laschetovi nedává ani průzkum mezi členy CDU, který zveřejnil nedělník Bold am Sonntag. Sondáž totiž za favorita na kancléřský úřad označila bavorského premiéra Markuse Södera. Ten vede Křesťanskosociální unii (CSU), což je bavorská sestra CDU.

Södera, který zatím zájem o kancléřský úřad odmítá, ale podle médií i analytiků o něm vážně uvažuje, by podpořilo 46 % příznivců unie CDU/CSU. Na druhém místě skončil s 18 % Merz, za kterým s rozdílem čtyř procentních bodů následuje ministr zdravotnictví Jens Spahn, o jehož kancléřských ambicích se rovněž spekuluje. Až jako poslední se s šesti procenty umístil Laschet. Deset procent účastníků ankety názor uvést nedokázalo, další by pak chtěli z CDU/CSU jiného kandidáta.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.