Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Někteří hejtmani chtějí pro kraje vyšší příjmy

Bez kompenzace výpadku daňových příjmů v důsledku vyplácení příspěvků živnostníkům a dalším lidem, které ekonomicky poškodila epidemie koronaviru, nebudou mít kraje peníze na velké investice.

Tvrdí to hejtmani několika krajů, kteří zároveň kritizují, že nebyl na program Sněmovny zařazen návrh, aby kraje a Praha dostaly od státu jednorázový příspěvek 500 korun na obyvatele.

Senát navrhl krajům nahradit výpadek daňových příjmů, celkem chce pro kraje a Prahu 5,3 miliardy korun. Vláda ale návrh nedávno odmítla, podle ministerstva financí je to víc, než o kolik kraje přišly, a státní rozpočet s tím nepočítá. Kraje by podle výpočtu ministerstva financí měly mít kvůli kompenzacím příjmy nižší o 2,23 miliardy korun, Praha zhruba o 1,8 miliardy korun.

»Nerozporujeme samotný kompenzační bonus. Chceme pouze to, aby pokud vláda způsobila nad rámec standardního poklesu v rámci ekonomického cyklu další prohloubení výpadku daňových příjmů, aby to napravila a kraje nebyly samosprávou, která bude trpět úplně. Dvojím přístupem k samosprávám máme dvourychlostní systém - k obcím jsme přistoupili nějak, ke krajům úplně jinak, to je zásadní chyba,« řekl pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD). Reagoval tak mimo jiné na to, že obcím stát poskytl jednorázový příspěvek 1250 korun na obyvatele.

Krajům vláda slíbila jako kompenzaci navíc 16,6 miliardy korun na opravy silnic, sociální služby nebo odměny záchranářům. Podle Netolického i libereckého hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) ale například peníze na opravu silnic druhé a třetí třídy byly přislíbeny už v prosinci, před vypuknutím pandemie nemoci COVID-19.

Hejtmani také připomněli, že Liberecký, Pardubický a Zlínský kraj navrhly změny v rozpočtovém určení daní. Mezi sdílené daně, z nichž část peněz dostávají právě kraje, chtějí nově zařadit i silniční daň a spotřební daň z minerálních olejů. Vláda ke všem návrhům dříve dala nesouhlasné stanovisko.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.