Nedobré inspirace

Když kdosi nasprejoval na sochu druhého československého prezidenta Edvarda Beneše na Loretánském náměstí v Praze slova »rasista« a »masový vrah«, přemýšlela jsem, proč se tak stalo. Že jsou posledních 30 let často ničeny památníky Rudé armády, že zlí lidé opakovaně potřísnili pražskou sochu osvoboditele od fašismu a pokořitele hitlerovského Berlína maršála Koněva, jsem si vysvětlovala tak, že rusofobie a nenávist zejména ke všemu sovětskému slaví hody. Proč ale náš prezident, prezident opěvované první republiky, hlava zahraničního protifašistického odboje?

Možná i proto, že stále zaznívají v médiích od VIP lidí pochybovačné řeči obviňující Beneše z rozpoutání násilí na německém obyvatelstvu. Je to historicky nesprávné a nespravedlivé. Namítnete: Je to diskuse. Diskuse by to byla, kdyby zazněly i názory oponentní. Ty však v mainstreamu pohříchu neslyším. Vandalové tak mohou dostat, obrazně řečeno, inspiraci pro své dílo zkázy.

V poslední době jsem zaznamenala rozhlasová vystoupení dvou protežovaných celebrit, které – ač nejsou historiky – se historii věnují. Začátkem září v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu rozebíral spisovatel Pavel Kosatík film Krajina ve stínu, jenž pojednává o vývoji na vesnici v pohraničí od 30. do 50. let. Z povídání o konkrétním filmu přešel moderátor na obecnou platformu, kdo za to může a nese odpovědnost – tedy za odsun. »Nemůžete zavírat oči, že ze země zmizí 2,53 milionu lidí. Musíte si jako demokrat klást otázku, jestli nebyla v té době jiná řešení,« řekl Kosatík, opakovaně představovaný moderátorem také jako historik (je vystudovaným právníkem).

Další oblíbenec mediálního mainstreamu, spisovatel Jiří Padevět, byl v Interview Plus ostřejší. Při hledání viníka, kdo může za násilí, jež se bezprostředně po ukončení války na některých Němcích dělo (násilí nikdo nezpochybňuje a neomlouvá, ale musíme vědět, co mu předcházelo), pravil: Beneš řekl, že »Němce je nutno vylikvidovat«. Tím tedy údajně dal pokyn k násilnému vyrovnávání si účtů s nimi, míní Padevět. Fascinující byla Padevětova teze, že ti lidé »možná v roce 1936 hlasovali pro Henleina ve volbách, a kdo z nás někdy špatně nehlasoval, že«. Opravdu je legitimní srovnávat situaci, kdy volbou Henleinovy strany byla založena vlastizrada (za ni je ve válce kulka), s jakýmkoli hlasováním?

Vyslechla jsem si historický záznam prezidentových projevů z doby po odsunu. Řekl mj.: »Až nám začnou vytýkat, že jsme vyhnali tolik a tolik Němců od nás, že to bylo nelidské..., musíme jim říci to, co já jsem vždycky za války Američanům a Angličanům říkával: Myslíte, že je lepší, abychom se dostali po válce do zuřivé občanské války, ve které půjde o boj na život a na smrt mezi Němci, kteří u nás zůstanou, a našimi lidmi, anebo je lépe, abychom je naložili na vagóny a poslali je rozumným způsobem domů? Našim humanitním zásadám odpovídá to druhé.« Tím poskytl prezident, i po desetiletích, Kosatíkovi a Padevětovi jasnou odpověď.

Pořady, v nichž je dán prostor různým »historikům« svalujícím vlastně vinu na Beneše, aniž by jim kdokoli oponoval, mohou přivést lidi mdlého ducha k rozhodnutí zneuctít jeho sochu. Podotýkám, že Edvard Beneš obětoval budování a obnově ČSR vše, což ostatně dokládá i zákon České republiky, že se zasloužil o stát.

Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.2, celkem 144 hlasů.

Monika HOŘENÍ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


svaty_vaclav
2020-09-19 18:14
Ve své většině Němci těsně po 2. sv. válce v ČSR měli za svoje
zvěrstva na českém národu před a během 2. sv. války dvě možnosti
– buď trest smrti, nebo humánní Benešovo řešení, kterým byl
humánní odsun do jejich vytoužené Říše. Němci, ti kteří už
nestačili zdrhnout před spravedlností, se rozhodli pro humánní odsun.
Dnes jsme se dočkali zpochybňování viny Němců za zvěrstva na
českém národu před a během 2. sv. války. Bohužel na tomto
zpochybňování a obviňování Čechoslováků se podílejí i dnešní
čeští kolaboranti, jak je o nich řeč v článku. Před těmito
´spravedlivými´ a obhájci německého řádění v Československu je
možno si jen odplivnout.
fronda
2020-09-19 14:35
Bylo správné naprostou většinu Němců z našeho pohraničí odsunout.
Šlo o humánní a úspěšné řešení. V případě těch dvou je
otázka, jestli to říkají z vlastní hlouposti, nebo za cizí peníze.
jmarek3
2020-09-19 12:20
Od té doby , co národ konzumuje ve zvýšené míře BANÁNY to jde s
inteligencí z kopce a nejvíce v Praze !
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.