Reklama

Poklady Hořovicka i výstavy k bělohorské tragédii

Muzeum Hořovicka, pobočka Muzea Českého krasu, nabízí návštěvníkům v letošní sezoně tematickou výstavu k výročí českého stavovského povstání a bitvy na Bílé hoře Zbraně vojáků třicetileté války.

Předměty zapůjčili členové šermířské a divadelní skupiny Harcíři z Rokycan. K vidění jsou repliky chladných zbraní, ale i palné zbraně jako muškety či polní kanón.

Druhou výstavou, která rovněž končí 1. listopadu, je Mapa Pavla Aretina na pozadí českého stavovského povstání. Ta přibližuje život a dílo Pavla Aretina z Ehrenfeldu, a především mapu s názvem Regni Bohemiae nova et exacta descriptio, tj. Nový a přesný popis Království českého.

»Čtyři sta let od neslavné bitvy si připomínáme v mnoha podobách. V Rakovníku nás čeká historická rekonstrukce bitvy i pochod na Bílou horu, v Hořovicích máme zase dvě tematické výstavy, které jsou s lokalitou propojené. Muzeum Hořovicka bylo znovuotevřeno v roce 2017 a má i důstojnou návštěvnost – jsem moc rád, že jsem mohl být přitom, když se podařilo pobočku v Hořovicích zrekonstruovat a otevřít,« poznamenal předseda středočeského krajského výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek (KSČM).

Muzeum Hořovicka se nachází v prostorách Starého zámku. Má kořeny v 90. letech 19. století, základy hořovických muzejních sbírek souvisí s Národopisnou výstavou českoslovanskou konanou v roce 1895 v Praze. Nově otevřené expozice navazují na dlouholetou místní muzejní tradici. V expozici nechybí muzejní depozitář, měšťanský interiér z poloviny 20. století, muzejní exponáty ze společenskovědních a přírodovědných sbírek v typických dřevěných vitrínách. Další místnost poukazuje na hořovickou tradici cvočkařského řemesla a dále představuje uměleckou litinu z produkce místních slévárenských závodů. Poslední místnost je věnována brdskému lesu a dřevu jako každodennímu materiálu našich předků. Dominuje jí mapa někdejšího hořovického panství z roku 1890 s fotografiemi hájoven, mysliven, lesních úřadů a hospodářských provozů z 1. poloviny 20. století.

(zs)

FOTO - autor


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 6 hlasů.

(zs)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.