Ilustrační FOTO - Pixabay

DB je zřejmě zatím nejoptimističtější

Německá bankovní společnost Deutsche Bank zlepšila výhled světové ekonomiky pro letošní i příští rok. Předpověděla, že globální hospodářství se již do poloviny příštího roku vrátí na úroveň z období před příchodem koronavirové krize. Svým optimismem banka kontrastuje se zveřejněnými odhady jiných institucí.

Deutsche Bank nyní předpokládá, že celosvětový hrubý domácí produkt se letos sníží o 3,9 procenta, zatímco v předchozí prognóze počítala s propadem o 5,9 %. Odhad růstu HDP v příštím roce pak zvýšila na 5,6 % z dřívějších 5,3 %, napsala agentura Reuters.

»S blížícím se koncem 3. čtvrtletí odhadujeme, že úroveň globálního HDP je zhruba na půl cesty zpátky k úrovni před virem. Předpokládáme nyní, že tato cesta bude dokončena do poloviny příštího roku, tedy o několik čtvrtletí dříve než v naší předchozí prognóze,« uvedl šéf ekonomického výzkumu Deutsche Bank Peter Hooper.

Varoval nicméně před přetrvávající nejistotou a před možnými problémy v budoucnosti, a to mimo jiné v souvislosti s vysokým zadlužením a odklonem centrálních bank od mimořádně uvolněné měnové politiky.

Hlavní ekonomka Světové banky Carmen Reinhartová naopak minulý týden uvedla, že oživení globální ekonomiky po krizi vyvolané pandemií může trvat až pět let. Reinhartová, jak jsme již informovali, rovněž upozornila, že recese bude v některých zemích trvat déle a prohloubí nerovnosti, protože krize zasáhne mnohem více nejchudší v bohatých zemích a také nejchudší země budou zasažené výrazně více než bohatší. Poprvé za 20 let tak podle ní kvůli krizi vzroste celosvětová míra chudoby.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) minulý týden odhadla, že globální ekonomika v letošním roce klesne o 4,5 %. Zlepšila tak svoji předchozí prognózu, ve které počítala s šestiprocentním propadem.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.