Letiště Ta-sing. FOTO - Wikimedia commons

Letiště Ta-sing blízko Pekingu s největším terminálem na světě slaví první narozeniny

Právě dnes uplynul rok od otevření moderního čínského mezinárodního letiště Ta-sing u Pekingu.

Letiště Ta-sing se čtyřmi vzletovými drahami a plánovanou kapacitou 72 milionů přepravených pasažérů do roku 2025 a kolem 100 mil. přepravených pasažérů do roku 2040 má ambice zařadit se mezi největší letiště světa. Nyní je jeho kapacita 42 mil. pasažérů. Slavnostního otevření, které se uskutečnilo jen pár dní před 70. výročím vzniku komunistické Číny, se 25. září 2019 zúčastnil i prezident Si Ťin-pching. O den později letiště zahájilo provoz pro veřejnost.

Letiště Ta-sing se nachází jižně od Pekingu u města Lang-fang. Od centra Pekingu je vzdáleno asi 50 kilometrů a je pojmenováno podle čtvrti Ta-sing na jižním okraji Pekingu. Vláda rozhodla o výstavbě nového letiště v lednu 2013, stavba byla zahájena v prosinci 2014 a první testovací let se uskutečnil loni v lednu. Během prvního měsíce povozu letiště odbavilo 400 000 pasažérů.

Kromě velké kapacity je nové letiště unikátní v tom, že kolem něj vyroste nové dopravní centrum a město se všemi možnými službami o rozloze kolem 50 kilometrů čtverečních. Pro srovnání - je to asi jako polovina Liberce. Rozloha samotného pětipatrového terminálu, který připomíná obrovskou mořskou hvězdici, je podle vládního listu The China Daily 700 000 m2, což z něj činí největší terminál na světě.

Dominantou letiště je přes 70 metrů vysoká řídící věž. Náklady na stavbu, na které se podílelo na 40 000 lidí, dosáhly 11,7 miliardy dolarů (275 mld. Kč). V tom jsou například i dvě nové vysokorychlostní železniční tratě spojující letiště s Pekingem a metro.

Střecha letiště je pokryta solárními panely a spojení v rámci letiště obstarávají i elektromobily. Stavbu navrhlo studio již zesnulé britské architektky iráckého původu Zahy Hadidové se svými čínskými partnery.

Letiště Ta-sing uvolnilo kapacity přetíženého mezinárodního letiště v Pekingu, které se nachází 65 km od nového letiště, a v souvislosti s ním bylo uzavřeno menší pekingské letiště Nan-jüan.

Světovou jedničkou mezi letišti podle počtu přepravených pasažérů je nyní podle údajů Mezinárodní asociace letišť (ACI) za loňský rok Hartsfieldovo-Jacksonovo letiště v Atlantě (103,9 mil. pasažérů), na druhém místě bylo mezinárodní letiště v Pekingu, které loni odbavilo 95,8 mil. cestujících, třetí příčka patřila mezinárodnímu letišti v Dubaji (88,2 mil.). Do pětice největších letišť světa patří dále tokijské letiště Haneda (85,4 mil.) a Losangeleské mezinárodní letiště (84,6 mil.).

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 19 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.