Ilustrační FOTO - Pixabay

Nové fórum pro plyn natruc Turecku

Šestice zemí východního Středomoří - Řecko, Itálie, Egypt, Izrael, Kypr a Jordánsko - zformovala organizaci, která bude spolupracovat v otázkách vývozu zemního plynu z této oblasti.

Fórum pro zemní plyn ve východním Středomoří (EMGF) chce vedle prosazování exportu z tohoto regionu také posílit vazby Izraele s arabskými sousedy, uvedla agentura Reuters.

Organizace bude sídlit v Káhiře a chce se soustředit na posilování regionální spolupráce. EMGF sdružuje regionální soky Turecka, které vede vleklý spor s unijními členy, zejména s Řeckem a Kyprem, ohledně práva na těžbu zemního plynu ve východním Středomoří.

Členem fóra je též palestinská samospráva, uvedlo v prohlášení izraelské ministerstvo energetiky. Francie o členství požádala, zatímco Spojené státy a Evropská unie dohodu podepsaly jako pozorovatelé. Do fóra mohou podle prohlášení vystoupit i další země východního Středomoří.

Izraeli fórum »přináší regionální spolupráci s arabskými a evropskými zeměmi, první svého druhu v historii - smlouvy za 30 miliard dolarů (asi 692 mld. Kč) na vývoz (izraelského) plynu do Jordánska a Egypta«, uvedl tamní resort energetiky. Zmíněné smlouvy považuje za pouhý začátek.

Egypt začal dovážet izraelský plyn začátkem letošního roku, a to i pro účely zpětného vývozu do Evropy a do Asie. Podmořské naleziště plynu Zohr, objevené u egyptského pobřeží v roce 2015, vyvolalo zájem o tamní energetický trh.

Těžbu plynu v regionu a vývoz suroviny komplikuje místní politické klima, infrastruktura, cena dopravy a soupeření Turecka s ostatními zeměmi východního Středomoří.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.7, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-09-25 23:41
hajek.jiri51
2020-09-25 23:40
To je cesta. Pokud jde o prachy, dokážou se pohnout. Teď už jde jen o
ten Palestinský stát. Ale rozdělený ne tak jako Gaza. Třetina pro 7
tisíc Izraelců a zbytek pro pár milionů Palestinců. To jsou poměry
jako mezi strážci a vězni v Osvienčinu.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.