Ilustrační FOTO - Pixabay

Navracejí potoky do přirozené podoby

Státní podnik Lesy ČR vrátil do původního stavu v minulosti uměle napřímený potok Kunštát v Orlických horách. V nové podobě by měl potok dokázat zadržet vodu v krajině. Nedávno podnik zahájil obnovu pravostranného přítoku Bartošovického potoka.

Informovala o tom mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Obě stavby, které přijdou dohromady na 7,3 milionu korun, jsou součástí miliardového programu Vracíme vodu lesu, který Lesy ČR zahájily loni v dubnu.

Potok Kunštát získal po obnově opět přírodní ráz a měl by příznivě ovlivnit vodní poměry na území dvou hektarů. »Do koryta jsme umístili velké kameny, které usměrní proud vody. Jsou tam i příčné kamenné skluzy, upravující spád dna a pařezy se zachovanými kořeny coby rybími úkryty,« uvedl správce toků pro oblast povodí Labe Lesů ČR Tomáš Sajdl. Lesníci v okolí potoka také vyhloubili osm tůní a vysázeli 260 stromů a keřů.

S obnovou přítoku Bartošovického potoka Lesy ČR začaly v polovině srpna. »I v tomto případě jde o kdysi razantně upravený a napřímený tok opevněný betonovými žlaby a dřevem v souvislosti s meliorací okolních pozemků,« uvedla Jouklová. Bagry nyní hloubí nové koryto potoka s tůněmi a skluzy z balvanů. Původní koryto přijde zasypat. Devět nových tůní hloubky až 1,4 metru by mělo pojmout až 1181 metrů krychlových vody. Vše by mělo být hotové příští rok na jaře.

Program Vracíme vodu lesu je finančně největším programem v historii Lesů ČR. Loni podnik v jeho rámci dokončil 100 staveb a prostavěl 230 mil. Kč. Letos má v plánu dokončit 130 staveb a 150 jich rozpracovat do fáze projektu, přičemž by investice měly dosáhnout 210 mil. Kč. Lesy ČR spravují asi 38 000 kilometrů říček, bystřin, potoků, patří jim i různé malé nádrže a rybníky.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.