Vrchní soud zamítl další oslabení ČD

České dráhy nemusejí vracet státu víc než sedm miliard korun, které dostaly v roce 2008 za převod majetku na tehdejší Správu železniční dopravy cesty (SŽDC). Vrácení peněz u soudů žádaly společnosti RegioJet a Student Agency, šlo podle nich o nedovolenou státní podporu. Jejich žalobu pravomocně zamítl Vrchní soud v Praze.

Informoval o tom server Zdopravy.cz. Stejně už loni v únoru rozhodl Městský soud v Praze.

»Žaloba byla podána v roce 2015 a dnes opětovně soud konstatoval, že žaloba je nedůvodná, a České dráhy tedy žádnou veřejnou podporu vracet nemusejí,« citoval server mluvčí ČD Vandu Rajnochovou. Žaloba směřovala také na SŽDC a ministerstvo dopravy, které transakci schválilo.

Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

V roce 2008 dráhy na SŽDC, dnešní Správu železnic, převáděly majetek a činnosti související s údržbou železničních tratí. Šlo zejména o vozidla určená k opravám kolejí, budovy sloužící jako zázemí, depa, dílny nebo administrativní objekty. Dráhy za to od SŽDC dostaly 12 mld. Kč.

Obchod napadli soukromí dopravci, kteří díky nesmyslné liberalizaci železniční dopravy na dráze takzvaně vyzobávají rozinky, což přirozeně oslabuje národního dopravce.

Podle společnosti RegioJet tehdy strany zvolily špatný způsob ocenění převáděného majetku a výsledná částka byla výrazně nadhodnocena. RegioJet proto obchod označoval jako nedovolenou veřejnou podporu, která by mohla dráhy proti konkurenci zvýhodnit například při nákupu nových vlaků. Žalobu společnost podala v dubnu 2015. Ještě předtím si ve stejné věci stěžovala u Evropské komise, která v roce 2012 prověřování zastavila s odůvodněním, že pro jeho pokračování nedostala dostatek informací. Student Agency pak požadovala vrácení většiny z částky 12 mld. Kč.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.