Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Čepice na podzim a v zimě patří na hlavu

Zejména ti z nás, jejichž vlasový porost průběžně řídne, by měli respektovat klasickou dobrou babskou radu a v čase podzimním a zimním nasadit si na hlavu čepici. A pořádně si ji natlačit do čela, aby byly dobře chráněny před chladem především dutiny. V době možné chřipkové epidemie není na frajeřiny místo.

Chřipka je pořádný »prevít« a její neléčení může přinést řadu zdravotních problémů. Prostydli jste? Bolí vás hlava, teče vám z nosu a začínáte kašlat? Pozor, může jít o život. Chřipka v Česku každý rok zabije asi dva tisíce lidí. Letos bychom neměli váhat a nechat se očkovat proti chřipce, začíná se, pokud vím 1. října. A zájem je větší než v jiných letech. Bez ohledu na věk si každoročně chřipka vybírá svoji daň v podobě lidských životů. A na neštěstí tu řádí i COVID-19.

Pijte hodně tekutin, samozřejmě nealkoholických, nejlépe vodu. Není vám dobře? Změříte si teplotu, a pokud je vyšší, vezmete si acylpyrin, paralen nebo brufen? Chyba! Horečka je jedním ze základních obranných mechanismů, kterými tělo bojuje s infekcí.

Pokud ji srazíte, je to podobné, jako kdybyste při útoku lupiče zahodili hůl, kterou máte k obraně před ním. Horečka likviduje bakterie a viry, takže ji nechte proběhnout. Pokud je opravdu vysoká a trvá-li déle, vyrazte k lékaři.

Při nachlazení si uvolněte ucpaný nos, ulevte dýchacím potížím, potlačte kašel a důkladně si prohřejte dutiny. Potřebujete k tomu jen hrnec s vařící vodou a ručník, který si nad ním přehodíte přes hlavu. A vdechujte horkou páru. Účinek inhalace můžete podpořit heřmánkem, mátou, šalvějí a dalšími bylinkami.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Ucpaný nos uvolní nejen moderní kapky do nosu, inhalace, ale i koupel nohou v horké vodě. Po osušení na ně natáhněte silnější ponožky vymáchané ve studené vodě (jasně, vyždímané) a přes ně další pár ponožek, tentokrát suchý. A honem do postele! »Ponožková léčba« zlepší krevní oběh, což ocení právě ucpaný nos. Říkají babičky.

Důležitá je samozřejmě prevence proti chřipce, například celoroční otužování, jezte hodně zeleniny a ovoce. Ale na to je v době, kdy nás chřipka či viróza »napadne«, již pozdě, přesto bychom se těchto dobrých »triků« neměli zříkat.

Zkuste rýmovník. Pokojovou rostlinu, která vám uleví při rýmě, a navíc odpuzuje i komáry. Je to rostlina nenáročná na pěstování, opatrně však při jejím zalévání. Babičky ji znaly a znají. Je nenáročná, za dostatek světla a mírnou zálivku se vám odvděčí hned několikanásobně. Stačí ho postavit k posteli nebo si k jeho listům pořádně a dlouze přivonět. Dělejte to během dne, ale hlavně před spaním. Během spánku nás totiž ucpaný nos otravuje nejvíce.

Klasické lékařské doporučení »musíte virózu vyležet« je plně v souladu se zkušeností babiček. Podobně i vyšší příjem tekutin, především čajů (klasika – černý čaj, citrón, med). K uvolnění hlenů (a to už se vracíme k babským radám) pomůže jeden dva hrnky horkého kuřecího vývaru denně.

Pokud máte vyšší teplotu, zkuste octové zábaly nohou. Možná vám pomůže i babská klasika – tvaroh přikládaný na čelo a plošky nohou. Ten prý »horkost« spolehlivě vytáhne.

V čase chřipkové epidemie je prý dobrým lékem syrové kysané zelí! Je bohaté na vitamíny, a proto zdravé. Navíc cenově dostupné. Pokud máte vlastní zdroj naloženého kysaného zelí nepochybně je celý rok »zobete« několikrát týdně jen tak, pro chuť, pro radost a pro zdraví. Mimochodem, víte, že kysané zelí je výborné a levné afrodisiakum? Babičky to věděly. Tedy – snad to věděly.

My, co máme rádi česnek, víme o jeho léčivých účincích své. Při viróze stimuluje pocení, navíc podporuje očistu dýchacích cest a zlepšuje odkašlávání. I proto česnek měly babičky celoročně po ruce, tu tam i v kapse zástěry. A používaly ho nejen k ochucování pokrmů a zeleninových salátů. Protože máme babičky rádi, poslechneme jejich radu a v nečase (nejen v něm) s chutí »zobneme« každý den alespoň jeden stroužek, raději více. Ano, jen tak… I když možná z úst dětí a jiných nám blízkých, ba i spolupracovníků, zaslechneme cosi o zápachu, který se kolem nás šíří.

O až magickém působení křenu a medu na zdraví jsme už několikrát psali. Věděly babičky, že tato kombinace podporuje imunitu? Těžko říct. Rozhodně ale není ještě pozdě tuto chuťově skvělou kombinaci preventivně užívat nejen v době nemoci. Babičky dávaly jemně nastrouhaný křen smíchaný se stejným množstvím medu nemocným až pětkrát denně po lžičce. Věřte nevěřte, ale v tomto spojení mají křen a med i dezinfekční a antibiotické účinky.

K protichřipkové klasice babiček, pro něž sběr a sušení bylinek bylo radostí, patřil čaj ze dvou lžiček bezového květu, dvou lžiček drcených šípků a po jedné lžičce meduňky a mateřídoušky. Bylinky zalijte půl litrem vařící vody, nechte čtvrt hodiny louhovat, přeceďte, přidejte lžíci medu a pijte.

Ke klasice patří i medvědí mléko, jen však pro starší 18 let. Hrnek horkého mléka, dvě lžíce medu, deci rumu nebo dobré slivovice. Dva tři hrnky denně a dost! Výborná »medicína«, po které se skvěle spí. Pro děti a nedospělce zcela nevhodné, i když by jim tato kombinace možná též chutnala.

Ano, je to tak, nejen čepice na hlavě, ale i leccos jiného patří k dobrým podzimním a zimním radám našich babiček, především v čase viróz a chřipek. Nejen proto je máme rádi a s láskou na ně vzpomínáme. Čepici s úctou před nimi smekáme…

(jan)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 21 hlasů.

(jan)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jmarek3
2020-09-28 16:49
Kde jsou ty časy , kdy klobouk na hlavě byl normál , dokonce i v létě
. Dnes je plno mladých bez vlasů díky moderní době . Tzv. kšiltovky
nic neřeší pokud jsou naraženy přímo na lebku.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.