FOTO - Haló noviny/Wikimedia commons

Trump se utká s Bidenem v první předvolební debatě

Americký prezident Donald Trump se v úterý (v noci na středu SELČ) utká se svým demokratickým vyzyvatelem v boji o Bílý dům Joem Bidenem v první televizní debatě. Čeká se, že hlavními tématy večera budou uvolněný post soudce Nejvyššího soudu, koronavirus, poctivost voleb, či nedávné protesty proti rasismu a s nimi související nepokoje v amerických městech.

Rozprava bude rozdělena do šesti čtvrthodinových bloků. Podle organizátorů se témata mohou měnit operativně, hovořit se však bude například o minulých úspěších obou politiků či o stavu ekonomiky a plánech na její zotavení po koronavirové krizi.

Trump s Bidenem se utkají tváří tvář poprvé během velmi vypjaté kampaně, kterou oba uchazeči vedou na pozadí pandemie covidu-19, s níž je v USA spojováno již přes 200.000 úmrtí a která uvrhla americkou ekonomiku do vážné krize.

Výbušným tématem debaty bude kromě pandemie také snaha prezidenta o co nejrychlejší obsazení křesla soudce Nejvyššího soudu, které se uvolnilo po úmrtí liberální soudkyně Ruth Baderové Ginsburgové. Vlivný soud, který může rozhodovat případné spory o výsledek listopadových prezidentských voleb, chtějí republikáni doplnit urychleně a posílit přitom převahu jeho konzervativního křídla. Trump už na volné místo nominoval konzervativní soudkyni Amy Coneyovou Barrettovou.

Moderátorem úterního večera bude Chris Wallace, novinář televize Fox News, která se názorově kloní k republikánům. Wallace však v minulosti vedl s Trumpem poměrně konfrontační rozhovory a po moderování jedné z prezidentských debat před čtyřmi lety si vysloužil chválu většiny amerických médií z obou stran politického spektra.

Trump před několika týdny prohlásil, že se na debatu nijak zvlášť nepřipravuje a že jeho nejlepší průpravou je jeho každodenní činnost v prezidentském úřadu. "Byl jsem všude možně a koukám se na něj (Bidena), jak sedí doma a pomyslím si: 'Možná to dělám špatně'," řekl Trump s odkazem na bývalého viceprezidenta, který vzhledem k pandemii značnou část své kampaně na jaře a v létě vedl ze svého domácího studia ve státu Delaware.

Demokratický kandidát k debatě s Trumpem řekl, že se na ni těší, protože ho konečně bude moci "dohnat k odpovědnosti". "Vím, jak si poradit se surovci," řekl Biden. "Doufám, že se jím nenechám nalákat do potyčky. Bude to těžké, protože předvídám, že bude křičet," dodal.

O víkendu Biden prohlásil, že v debatě očekává od Trumpa "osobní útoky a lži", a jeho styl přirovnal k Josephu Goebbelsovi, šéfovi nacistické propagandy Adolfa Hitlera. "Je trochu jako Goebbels. Když říkáte lži dost dlouho, pořád je opakujete, opakujete, opakujete, stane se to všeobecně přijímaným," uvedl Biden v sobotu. Trump v neděli na twitteru napsal, že bude požadovat, aby se Biden před, či po debatě podrobil testu na drogy, protože Bidenova vystoupení v debatách jsou podle Trumpa "nevyrovnaná".

Prvnímu střetu uchazečů o Bílý dům bude přihlížet na půdě univerzity Case Western Reserve vzhledem k pandemii jen omezený počet lidí, miliony diváků však budou živě přenášenou 90minutovou debatu vysílanou bez reklamních vsuvek sledovat v televizi a online. Trump s Bidenem se pak utkají ještě dvakrát - 15. a 22. října. Viceprezidentští kandidáti Mike Pence a Kamala Harrisové se střetnou pouze v jedné debatě 7. října.

Do voleb nyní zbývá 35 dní a podle většiny průzkumů si Biden udržuje na celostátní úrovni poměrně stabilní náskok. V amerických prezidentských volbách jsou však důležité výsledky především v takzvaných bitevních státech, kde jsou rozdíly mezi oběma kandidáty výrazně menší.

Debata začne v úterý ve 21:00 místního času (ve středu 03:00 SELČ).

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Prokopic.Karel
2020-09-28 17:58
Je to neuvěřitelné, že v tak veliké a nepochybně (alespoň kdysi)
velmi bohaté zemi najdou do finále prezidentských voleb takové dva
bl-bouny. Je mi jasné, že to je cítit hnijícími miliardami, které
jsou na tohle vyhozeny. O Trulantovi už víme, že nemůžeme vědět, co
řekne zítra a pozítří odvolá. A ten Bajdík, to je sklerotik -
zřejmě si s ním jeho příznivci hodlají dělat co jen budou chtít.
Docela rád bych viděl v TV tento "souboj" a doufám, že tam
nebudou hovořit nějací poradci a nápovědové.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.