Ilustrační FOTO - Pixabay

Čínské oživení vykřesalo v MMF naději

Vyhlídky světové ekonomiky nejsou tak katastrofické, jak se před třemi měsíci předpokládalo. Zůstávají však obtížné v důsledku pandemie a jejího dopadu na řadu hospodářských odvětví. Uvedl to mluvčí Mezinárodního měnového fondu (MMF) Gerry Rice.

Upozornil, že hospodářské údaje z Číny a z řady vyspělých zemí jsou lepší, než se očekávalo, napsala agentura Reuters.

Měnový fond před třemi měsíci předpověděl, že světová ekonomika v letošním roce klesne o 4,9 procenta. Zhoršil tak svou dubnovou prognózu, ve které počítal s tříprocentním poklesem. Nové odhady hospodářského vývoje fond podle agentury AFP zveřejní 13. října.

»Nově přicházející data naznačují, že vyhlídky mohou být o něco méně katastrofické než v době aktualizace globálního ekonomického výhledu 24. června. Části globální ekonomiky začínají oživovat,« řekl Rice.

Poukázal rovněž na známky počínajícího oživení světového obchodu. »Zdůraznil bych však, že ještě nejsme mimo nebezpečí a že výhled zůstává velmi obtížný, zejména pro mnoho rozvíjejících se trhů mimo Čínu,« dodal. Upozornil, že řada těchto zemí čelí pokračující slabosti domácí poptávky, nižší exportní poptávce a úbytku turistů.

Předminulý týden, jak jsme již informovali, zlepšila výhled letošního vývoje globální ekonomiky Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ta nyní počítá s poklesem o 4,5 %, zatímco v červnu předpovídala šestiprocentní propad.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 6 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.