Reklama

Jediná vítězka Velké pardubické

 

V Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy je do 1. listopadu k vidění výstava (na snímku) připomínající pozoruhodný život jediné ženské vítězky Velké pardubické i jiné momenty z historie tohoto dostihu.

Marie Immaculata »Lata« Brandisová se Velké pardubické poprvé účastnila v roce 1933 s šestiletou plavou klisnou Normou. Získala s ní třetí místo. O rok později byla druhá, v roce 1935 pátá. Rozhodujícím rokem se stal rok 1937; 56. Velká pardubická probíhala v napjaté atmosféře německého ohrožení. Favoritem byl německý polokrevný bělouš Herold, který ale padl na Taxisu. Lehce o sedm délek před druhým koněm nakonec finišovala Lata Brandisová, česká jezdkyně v sedle české klisny, v červenobíle pruhovaném dresu. Čtyřicetitisícový dav pak vítěznou jezdkyni překřtil na »naši slečnu«.

»Výstava potrvá až do 1. listopadu, stejně jako další dvě aktuální výstavy věnované fenoménům Posázaví – Když údolím se řítí Posázavský pacifik a Plavecký mariáš,« doplnil předseda středočeského krajského výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek (KSČM).

Do poloviny listopadu je v konírně muzea také prodejní výstava Poklady země. Ukazuje umělecké poklady Spolku pražských výtvarných umělců, které dokáže »stvořit lidská mysl a duše«.

(zs)

FOTO - autor


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(zs)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


smiricky.jan
2020-10-05 21:06
To je ale od vás bolševiků drzost, psát o Latě Brandisové po tom, jak
svinsky jste se k ní zachovali v padesátých letech...
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.