Ilustrační FOTO - Pixabay

Reálná mzda letos i příští rok klesne

Reálná mzda se v letošním roce i příštím roce podle odhadů ministerstva financí sníží. Letos by měla průměrná hrubá měsíční mzda dosáhnout 34 682 korun a příští rok 35 006 Kč. Při zohlednění růstu cen by tak měla klesnout letos o 1,6 procenta a příští rok o 0,9 %.

Vyplývá to z aktuální zářijové prognózy ministerstva financí. »Kromě negativního dopadu ekonomické recese se do vývoje průměrné mzdy promítá struktura propouštěných zaměstnanců. Odchod hůře placených a méně kvalifikovaných pracovníků, k němuž v současné době nejspíše dochází ve zvýšené míře, pokles průměrné mzdy tlumí,« uvedlo ministerstvo. Podle něj by navíc nominální růst mzdy mělo podpořit i navýšení platů v rámci veřejné sféry.

V letech 2022 a 2023 by se podle výhledu ministerstva měla průměrná mzda vrátit k růstu i v reálním vyjádření.

»Ministerstvo financi je ve své poslední prognóze ohledně růstu průměrných mezd mírně pesimističtější než poslední prognóza ČNB či průměrný odhad analytiků. Nicméně trend většiny prognóz je obdobný, růst reálných mezd posledních let se v letošním a příštím roce zastaví. Jednak kvůli zpomalení růstu nominálních mezd z titulu příchodu koronavirové krize, jednak kvůli zrychlení inflace, která letos v průměru překoná tři procenta,« uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Dodal ale, že vzhledem k nejisté epidemiologické situaci jsou letošní odhady velmi nejisté, což platí i o dynamice mezd.

Ve 2. čtvrtletí průměrná mzda v ČR stoupla meziročně o 0,5 % na 34 271 Kč. Zaměstnanci tak dostávali v hrubém průměrně o 160 Kč více než před rokem. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen výdělek ale reálně klesl o 2,5 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.